Erişilebilirlik

Amerika ve Avrupa'dan Ukrayna'ya Destek


Amerika ve Avrupa'dan Ukrayna'ya Destek
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:38 0:00

Ukrayna’nın doğusunda artan şiddet olayları ve Rusya’nın bölgeye gittikçe artan müdahale olasılığı, Amerika ve Avrupa Birliği’ni kaygılandırıyor. Yetkililer, bölgede gerginliği hafifletmek amacıyla girişimlerde bulunuyor. Başkan Obama da Rusya Cumhurbaşkanı Putin’le bir kez daha konuştu

Ukrayna’nın doğusundaki olayların çatışmaya dönüşmesinden kaygı duyan Avrupa Birliği dışişleri bakanları Lüksemburg’daki görüşmede sorumlunun Rusya olduğuna işaret etti. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague de endişeliydi:

“Olaylar, Ukrayna’nın bağımsızlık ve egemenliğini hedef alan çirkin, kasıtlı ve önceden planlanmış bir ihlalin izlerini taşıyor.”

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt de aynı derecede açık sözlüydü:

“Gerginlik artıyor. Bu böyle sürerse biz de karşılık vermek zorundayız.”

Nitekim Avrupa Birliği, bu amaçla Rusya’ya yaptırımları ve vize kısıtlamalarını arttırdı.

Avrupa yeni önlemler alırken, bölgede gerginlik tırmanmaya devam ediyor. Bir süre önce bir Rus savaş uçağı Karadeniz’deki uluslararası sularda devriye gezen Amerikan savaş gemisi Donald Cook’un üzerinden 12 kez alçaktan uçtu.

Pentagon yetkilileri, Rus uçağının silahsız uçtuğuna dikkati çekse de eylemin “kışkırtıcı ve profesyonellikten uzak” olduğunu açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov da Batı’yı Kiev hükümetini eylemcilere müdahale için kışkırtmakla suçladı:

“Yaşananlar son derece tehlikeli gelişmeler. Kiev yönetimini bu şekilde davranmaya cesaretlendirenler bunun birinci sorumlusudur.”

Lavrov’un dikkat çektiği konulardan biri de CIA başkanı John Brennan’ın geçen haftasonu Kiev’e yaptığı ziyaretti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Brennan’ın ziyaretinin güvenlik işbirliğini arttırmayı amaçladığını söyledi ve Rusya’yı uyardı:

“Rusya kışkırtma eylemlerine ve haddini aşmaya devam ederse bunun bir bedeli olacağını bilmeli.”

Amerika da Avrupa Birliği gibi yaptırımları arttırmaya niyetli. Washington ayrıca, Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık kredi garantisi verdi.

Şimdilik Ukrayna’nın beklediği askeri yardımı bulması beklenmiyor.

Buarada Rusya, birliklerini Ukrayna sınırına yığmaya devam ediyor.

Eski Senatör Richard Lugar da durumdan kaygılı:

“Batı’nın Soğuk Savaş’ta olduğu gibi Rusya’ya karşı birleştiği günlere geri dönmemeyi umuyoruz. Çünkü dünyadaki birçok sorunlu bölgede Rusya’nın yardımına hala ihtiyacımız var.

Batı ülkelerinde Rusya’nın daha ne kadar ileri gideceği sorgulanıyor.

Skype üzerinden Amerika’nın Sesi Rusça Bölümü’nün sorularını yanıtlayan Amerika’nın Kiev Büyükelçisi Geoffrey Pyatt şunları söylüyor:

“Bu protestolar barışçı değil. Bunlar silahlı güç. Eylemlerinin daha büyük şiddete dönüşme ve kanlı olaylara yol açma tehlikesi var. Amerika buna tamamen karşıdır.”

Diplomatik çabalar tüm hızıyla sürerken Ukrayna’da gerginlik artmaya devam ediyor.
XS
SM
MD
LG