Erişilebilirlik

Amerika Ulusal Parklar Dairesi 100 Yaşında


Amerika Ulusal Parklar Dairesi 100 Yaşında
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:00 0:00

Amerika, doğal güzellikleriyle de dikkat çeken bir ülke. Ülkede birçok doğal park bulunuyor ve bu parklar birçok belgesele de konu oluyor.

Tam 100 yıl önce Amerika Başkanı Woodrow Wilson ülkedeki doğal güzellikleri korumak amacıyla Ulusal Parklar Dairesi’ni kurdu. Parklar Dairesi ile doğayı, vahşi hayatla tarihi dokuyu korumak ve aynı zamanda buralarda eğlenceli vakit geçirilmesini sağlamak amaçlandı.

Bugün, Ulusal Park sistemi Amerika genelinde 412 alan barındırıyor. Toplamda 338 bin kilometrekareyi aşan bu alanlar; doğal parklar, anıtlar, savaş alanları, askeri parklar, tarihi parklar, tarihi alanlar, nehirler, deniz kenarları ve Beyaz Saray’ı içeriyor. Geçen yıl resmi verilere göre 300 milyon kişi bu alanları ziyaret etti.

Amerika Ulusal Parklar Dairesi 100 Yaşında
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:12 0:00

Ülkedeki en eski doğal park, daha Ulusal Parklar Dairesi oluşturulmadan 1872 yılında kurulan Yellowstone. Yellowstone 800 bin hektar ormanlık bir alanı kaplıyor. Sıcak su kaynakları ve Amerikan vahşi hayatının en güzel unsurlarını burada görmek mümkün. 1872’deki bu önemli gelişmenin ardından Başkan Theodore Roosevelt de 1901-1909 yılları arasındaki başkanlığı döneminde birçok doğal alanı koruma altına aldı.

En yeni tarihli doğal park ise 2013 yılında Pinnacles’te California eyaletinde kuruldu.

Başkan Barack Obama da çevreye duyarlı bir isim olarak biliniyor. Obama, Ulusal Parklar Dairesi’nin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla ailesiyle birlikte New Mexico’daki ulusal park ile California eyaletindeki Yosemite ulusal parkına gitmiş, 3 gününü doğa içinde geçirmişti.

XS
SM
MD
LG