Erişilebilirlik

Washington’da ABD-Türkiye Ekonomik Diyaloğu


Washington’da ABD-Türkiye Ekonomik Diyaloğu

ABD Ticaret Bakanı Gary Locke ve ABD Ticaret Temsilcisi Ron Kirk, bugün Washington’da dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’la görüşüyor

ABD Ticaret Bakanı Gary Locke ve ABD Ticaret Temsilcisi Ron Kirk, bugün Washington’da dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’la görüşüyor. Locke, Kirk, Babacan ve Çağlayan Amerika-Türkiye Stratejik Ekonomik ve Ticaret İşbirliği Çerçevesi’nin ilk toplantısında kaydedilen ilerlemeyi değerlendiriyor.

“ABD-Türkiye Stratejik Ekonomik ve İşbirliği Çerçevesi” toplantısından sonra Ticaret Bakanı Gary Locke, Ticaret Temsilcisi Ron Kirk, dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ortak bir basın toplantısı düzenleyecek.

Ticari ve ekonomik meseleleri görüşmek üzere her iki ülkenin yetkilileri arasında yıllık bir forum oluşturan “Çerçeve”’ anlaşmasının amacı, ikili ilişkilerin ilerletilmesi. Amerika’nın genişleyen ticaret ve yatırım ağı için Türkiye’nin büyüyen öncelikli bir pazar haline gelmesiyle Türkiye ile ABD arasındaki ticaret 2009 yılında yaklaşık 11 milyar dolara ulaştı. 2010 yılının ilk yedi ayındaki ikili ticaret geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35’in üzerinde arttı.

Çerçeve planı geçen yıl Başkan Obama ile Cumhurbaşkanı Gül arasındaki görüşmeden sonra açıklanmıştı.

Çerçeve toplantılarına ABD Ticaret Temsilciliği, Ticaret Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Enerji Bakanlığı ve ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı gibi ABD’nin çeşitli ekonomi kurumları katılıyor. Bu kurumlar, ikili ticaret ve yatırım olanaklarının önündeki engelleri azaltmak ve ikili ekonomik işbirliğini artırmak üzere Türkiye’den Dış Ticaret Müsteşarlığı, Dışişleri Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve ilgili diğer kurumlarla birlikte çalışacak.

Çerçeve ayrıca, hükümetler arasındaki ilişkilerde her iki ülkenin özel sektör katılımının arttırılmasını öngörüyor. ABD Ticaret Bakanlığı ile Türk Dış Ticaret Müsteşarlığı iki ülke arasındaki ticari bağları güçlendirme yolları hakkında önerilerde bulunmaları için Amerikan ve Türk işadamlarını bir araya getiren ve kamu-özel sektör ortaklığı olarak hareket edecek olan bir ABD-Türkiye İş Konseyi kurmak üzere çalışıyor.

XS
SM
MD
LG