Erişilebilirlik

Amerikan Tarihinin En Büyük Çevre Felaketi


Yetkililer, Meksika Körfezi'ndeki petrol sızıntısının 1989'daki Exxon Valdez faciasından daha büyük olduğunu doğrularken, Başkan Obama tüm sorumluluğun BP petrol şirketinde olduğunu açıkladı

Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısı Amerikan tarihinin en büyüğü oldu.

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi 20 Nisan’daki kazadan bu yana denize 450 bin varil petrol sızdığını açıkladı.

1989’da Alaska kıyılarında meydana gelen kazada ise Exxon Valdez tankerinden denize sadece 260 bin varil petrol karışmıştı.

Alaska’da yüzlerce kilometrelik kıyı şeridini mahveden sızıntı canlılara da ağır zarar vermiş; kazadan sonra Exxon petrol şirketi aleyhine milyarca dolar tutarında sayısız tazminat davası açılmıştı.

Meksika Körfezi’ndeki sızıntının Alaska’dakinin iki katına ulaşması mümkün.

Obama: 'Tüm Sorumluluk BP Şirketinin'

Başkan Barack Obama, Meksika Körfezi’ndeki dev petrol sızıntısından İngiliz petrol şirketi BP’nin sorumlu tutulacağını açıkladı.

Obama, BP’nin 20 Nisan’da bir petrol platformunda meydana gelen yangınla başlayan korkunç kazanın sorumlusunun BP şirketi olduğunu söyledi. Kazada 11 işçi ölmüş, deniz tabanındaki petrol borusunun kopması sonucu denize onbinlerce varil petrol sızmıştı.

Başkan, petrol temizleme ve sızıntıyı kontrol alma çabalarına federal hükümetin yeterince katkı sağlamadığı yolundaki eleştirileri reddetti, BP’nin zaten hükümetinin direktifinde hareket ettiğini kaydetti.

Başkan Obama ayrıca Amerikan karasularında petrol aranmasını 6 ay süreyle askıya aldı. Karar Alaska açıklarındaki petrol arama çalışmalarını da kapsıyor.

Kazadan bu yana günde ortalama 5 bin varil ağır ham petrol denize fışkırıyor. Ancak yetkililer, sızıntının BP şirketinin iddia ettiği gibi 5 bin değil günde 12 ila 25 bin varil arasında olduğunu tahmin ediyor.

BP ise kuyuyu ağır sıvı ve betonla kapatmaya çalışıyor. İngiliz şirketi denizin bin 500 metre derinliğindeki kuyuyu tamamen durdurabilme konusunda güvence veremiyor.

Petrol Şirketleriyle Yakın İlişkiler İstifa Getirdi

Öte yandan denizde petrol arama çalışmalarını denetleyen yetkili görevinden istifa etti. Elizabeth Birnbaum’un istifasını İçişleri Bakanı Ken Salazar açıkladı.

Daireyle ilgili tartışmalar, görevlilerin petrol şirketlerinden hediye kabul ettiğinin anlaşılmasından sonra artmıştı.

XS
SM
MD
LG