Erişilebilirlik

Amerika Suriye'den Çekilirken Elindeki Silahları YPG'ye mi Bırakacak?


Bölgedeki Amerika askerlerinin elinde tanksavar füzeleri, zırhlı taşıyıcılar ve toplar dahil çok sayıda silah ve mühimmat bulunuyor

Amerikalı komutanlar, askerleri çekilirken ellerindeki silahların Kürt gruplara bırakılması önerisinde bulunuyor. Reuters Haber Ajansı’nın iddiasına göre 4 Amerikalı yetkili bu şekilde bir önerinin olduğunu söyledi.

Reuters Haber Ajansı, konuyla ilgili olarak konuşan ve ismini vermeyen üç yetkilinin de bu konuda henüz son kararın verilmediğini, tartışmaların sürdüğünü söylediklerini belirtiyor. Habere göre silahların, bölgede IŞİD’e karşı savaşan YPG ve Kürt gruplara bırakılması önerisi halen üzerinde çalışılmakta olan çekilme planının da bir parçası. Ancak Amerika Savunma Bakanlığı Pentagon’un bu konuda Beyaz Saray’a bir tavsiyede bulunup bulunmayacağı da henüz bilinmiyor.

Reuters Haber Ajansı’na göre bu konu Pentagon’da tartışılıyor ve daha sonra Başkan Donald Trump’a sunulacak. Trump, Amerika’nın bölgedeki askeri mühimmatı ve silahlarının çekilme esnasında YPG ve Kürt gruplara bırakılıp bırakılmaması konusunda son kararı verecek.

Pentagon Sözcüsü Sean Robertson, silahların bırakılıp bırakılmayacağını konuşmak için şu an çok erken olduğunu ve yorum yapmanın uygun olmayacağını söyledi. Robertson öncelikle amacın askerlerin güvenle eve dönmelerini sağlamak olduğunu belirtti. Beyaz Saray da konuyla ilgili herhangi bir yorum yapmadı.

Amerikalı yetkililer Trump’ın aniden Suriye’den çekilme kararı almasının YPG tarafından kendilerine ihanet edilmesi olarak algıladıklarını söylüyorlar.

Amerika’yla NATO müttefiki ve stratejik ortak olan Türkiye de YPG’yi, PKK terör örgütünün uzantısı olarak görüyor ve Amerika’nın YPG’ye destek vermesine karşı çıkıyor.

Buna karşın Amerika yönetimi IŞİD’e karşı savaş bitene kadar YPG’ye silah desteği vereceklerini söylemişti. Yine adını açıklamayan ve Reuters Haber Ajansı’na konuşan bir Amerikalı yetkili, “Savaş henüz bitmedi o yüzden silahları hemen geri istemeye başlayamayız” dedi.

Eğer silahlar ve mühimmat Kürt gruplara bırakılsın önerisi kabul edilirse Amerika askerleri Suriye’den çekilirken geride, tanksavar füzeleri, zırhlı araçlar ve toplar bırakmış olacaklar.

Türkiye tüm silahların geri alınmasını talep ediyor ve eğer Trump’ın baştaki planı kabul edilirse IŞİD’in geri kalan militanlarıyla, Türkiye savaşmayı kabul ediyor.

Pentagon, YPG ve Kürt gruplara verilmiş olan silahların kayıtlarının tutulduğunu söylese de Amerikalı yetkililer tüm silahların nerede olduğunun tespit edilmesi ve geri toplanmasının imkansız olduğuna dikkat çekiyorlar.

Amerika yönetimi IŞİD’e karşı mücadele kapsamında 2017 yılının Mayıs ayında YPG’ye silah desteği sağlamaya başlamıştı.

XS
SM
MD
LG