Erişilebilirlik

Amerika Suriye’ye Ek Asker Gönderdi


Bir Amerikan topçu birliği Rakka’yı IŞİD’den geri almak isteyen yerel güçlere yardımcı olmak amacıyla Suriye’ye konuşlandırıldı. Bu arada Amerika’nın öncülüğündeki koalisyondan yapılan açıklamada Rakka’yı izole etme çabalarının “son derece iyi” ilerlediği belirtildi.

Koalisyon sözcüsü Amerika Hava Kuvvetleri’nden Albay John Dorrian takviye Amerikan güçlerinin Suriye’de yerel ortaklarla- Suriye Demokratik Güçleri ve Suriye Arap Koalisyonu- birlikte çalışacağını ve cephede rol almayacağını söyledi.

Amerika Suriye’ye Ek Asker Gönderdi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:43 0:00

Ek asker sayısının 400 olduğunu belirten Dorrian, bunun Suriye’de bulunan 500 askeri personele ilave olduğunu kaydetti.

İçinde YPG’nin de bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri Amerika’nın IŞİD’e karşı yürüttüğü savaşta ana güç.

Kasım ayından bu yana Suriye Demokratik Güçleri Rakka’yı kuşatma altına almak için Amerika liderliğindeki koalisyonla çalışıyor.

Dorrian, Rakka’yı izole etme çabasının çok iyi yürüdüğünü ve birkaç hafta içinde tamamlanabileceğini söyledi. Dorrian, Rakka içine girme kararının daha sonra verilebileceğini söyledi.

Dorrian, Reuters’a yaptığı açıklamada ek askerlerin birkaç gün önce Suriye’ye ulaştığını belirtti.

Topçu birliğinin IŞİD’in Rakka’daki yenilgisini hızlandıracağını söyleyen Dorrian, top ateşinin şu ana kadar yapıldığını düşünmediğini söyledi.

Dorrian, ek güçlerin bölgede geçici bir süre kalacağına vurgu yaptı.

Bir Kürt askeri kaynak da Reuters’a yaptığı açıklamada, Amerikan güçlerinin Suriye Demokratik Güçleri ve Amerika liderliğindeki koalisyonun Rakka’yı geri alma planı çerçevesinde konuşlandırıldığını söyledi. Kaynak, önümüzdeki günlerde daha fazla Amerikan askerinin bölgeye gelmesinin beklendiğini de vurguladı.

Türkiye YPG’yi güvenliğine tehdit olarak görüyor ve Menbiç’ten çekilmesini istiyor. YPG bunu reddediyor.

Dorrian, Türkiye’nin muhtemel rolünün hem askeri hem de diplomatik seviyelerde ele alınmaya devam ettiğini söyledi ve “Biz her zaman Türkiye’nin Rakka’nın özgürleştirilmesindeki rolüne açık olduk ve konuyu konuşmaya devam edeceğiz,” dedi.

Başbakan Yıldırım’dan uyarı

Başbakan Binali Yıldırım’dan ise Amerika’ya uyarı geldi. Yıldırım, Rakka’nın geri alınması operasyonuna Amerika’nın Kürt güçlerini dahil etmesi durumunda Washington’un NATO müttefiki Türkiye ile ilişkilerine ciddi zarar verme riski olduğunu belirtti.

Başbakan Yıldırım’dan Amerika'ya Uyarı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:41 0:00

Yıldırım, Associated Press haber ajansına verdiği demeçte, Amerika’nın Türkiye yerine terör örgütlerini tercih etmesinin Türkiye’nin kabul edemeyeceği bir durum olduğunu söyledi.

Başbakan ayrıca Amerika Başkanı Donald Trump’ın kullandığı “radikal İslam terörü” ifadesiyle ilgili de konuştu ve bu konuda daha ihtiyatlı olunması çağrısı yaptı.

Suriye’de en az 20 ölü

Suriye’deki aktivistlerin iddialarına göre muhtemelen Amerika liderliğindeki koalisyon güçlerinin düzenlediği hava operasyonunda aralarında çocukların da bulunduğu en az 20 sivil hayatını kaybetti.

Matab kasabasında en az 20 sivilin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre ise hayatını kaybeden sivil sayısı 23. Bunlardan 8’i çocuk.

Gözlemevi’ne göre Rus ve Suriye hava kuvvetleri bölgede operasyon yapmıyor. Gözlemevi, bu nedenle saldırının Amerika liderliğindeki koalisyon tarafından düzenlendiğini iddia ediyor.

Koalisyon hava saldırılarını teyit etmiş değil.

Bu arada mühendisler Halep’e su sağlayan iki su pompa istasyonunu onardı.

Bir zamanlar Suriye’nin ticari merkezi olan Halep, yıllarca rejim güçleri ile muhalifler arasındaki çatışmalara sahne oldu.

Halep’te yaşayanlar yıllardır yardım kuruluşlarının desteği ile hayata tutunmaya çalışıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG