Erişilebilirlik

Amerika Suriye Krizinin Lübnan’a Sıçramasından Kaygılı


Amerika Suriye Krizinin Lübnan’a Sıçramasından Kaygılı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:06 0:00
Linki indirmek için

Amerika Suriye Krizinin Lübnan’a Sıçramasından Kaygılı

Amerika, Suriye’deki savaşın Lübnan’a taşmasının, bölgedeki istikrarı daha fazla bozmasından kaygı duyuyor

Suriye’deki mezhep çatışmaları, geçtiğimiz hafta Trablus’ta yaşanan çarpışmalarla Lübnan sınırına dayandı. “Tırmanan şiddet bölgesel istikrarı nasıl etkileyebilir?” sorusunun cevabını Amerika’nın Sesi’nden Scott Stearns araştırdı.

Trablus’ta Cuma günü meydana gelen çatışmalar, Sünnilerle Aleviler arasındaki ateşkesi bozdu. Suriye’deki şiddet tablosu, ağırlıklı olarak Sünni olan milis güçleriyle Alevi Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ordusu arasındaki savaşı yansıtıyor. Amerika, Suriye’deki savaşın Lübnan’a taşmasının, bölgedeki istikrarı daha fazla bozmasından kaygı duyuyor.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, “Lübnan Silahlı Kuvvetleri’nin düzeni sağlamasına destek olmaya çalışıyor ve Lübnanlı meslektaşlarımızla durum değerlendirmesi yapıyoruz. Ancak kaygılarımız artıyor” dedi.

Lübnan’da birçok Sünni, 30 yıl önce ülkelerindeki iç savaş sırasında yaşanan Suriye işgalini hala nefretle hatırlıyor. Suriye birlikleri 2005’te geri çekildikten sonra, İran’ın desteklediği militan ve siyasi grup Hizbullah, Lübnanlı Şiiler arasındaki nüfuzunu arttırdı.

Cato Enstitüsü Ortadoğu uzmanı Malou Innocent’a göre bu durum, Suriye’deki krizin yayılmasıyla değişebilir. Innocent “Eğer Lübnan’da şiddet tırmanırsa, siyasi bir erozyon ve özellikle de Hizbullah’a Şii desteğinin azaldığını görebiliriz. Kısacası bu durum, ‘Hizbullah devlette istikrar sağlayamaz’ tezini de güçlendirir” diyor.

Cato Enstitüsü uzmanı, sınırın iki tarafındaki çatışmaların, İran’ın Hizbullah’a verdiği desteği de zayıflatacağını söylüyor. Innocent'a göre Esad rejimi, İran’ın Hizbullah desteği için kilit bir rol oynuyor. Innocent, eğer Esad giderse, İran’ın dayanaklarından birinin çökeceğine inanıyor.

Lübnan güvenlik güçleri, Sünnilerle Aleviler arasında çekişmeyi durdurmaya çalışıyor. Carnegie Vakfı’nın Beyrut’taki Ortadoğu Merkezi Direktörü Paul Salem, şiddetin kuzeyde süreceğine, ancak Lübnan’ın diğer bölgelerine yayılmayacağını savunuyor.

Salem “Bence önümüzdeki dönemde, çatışmalar bir artacak, bir azalacak ama belli bir sınırı aşmayacak. Tabii bu gelişmeler, Suriye’deki krizle Lübnan’daki durumun ne kadar bağlantılı olduğunun da bir göstergesi” diyor.

Lübnan Başbakanı Necip Mikati, geçen Haziran’da 15 kişinin ölümüyle sonuçlanan çatışmalardan sonra, şiddeti durdurmak için Trablus’taki dini ve siyasi liderlerle görüşmelere başlamış. Ancak bazı Lübnanlılar’a göre başbakanın çabaları yeterli olmuyor.
XS
SM
MD
LG