Erişilebilirlik

Amerika Sudan'da Gerginliği Azaltmaya Çalışıyor


Amerika Sudan'da Gerginliği Azaltmaya Çalışıyor

Amerika Sudan’daki çatışmaların biran önce sona ermesini istiyor. Washington sudan birlikleri abyei bölgesini işgal altInda tutmaya devam ettiği sürece Amerika’nın Sudan’la ilişkilerini normalleştirmeyeceğini tekrarlıyor. Sudan hükümetine bağlı birliklerin Abyei bölgesini kontrol altina almasi yeni bir iç savaş çıkabileceği yolundaki kaygıları arttırdı. Petrol zengini olan bölge üzerinde hem Sudan’ın kuzeyindeki hükümet, hem de güneydeki özerk bölge hak iddia ediyor. Bugün bölgeden gelen haberlere göre Kuzey ve Güney Sudan, Temmuz ayındaki bölünme öncesi sınırdaki gerginliği gidermek amacıyla askerden arındırılımış bir tampon bölge oluşturulmasını kabul etti. Etiyopya da tampon bölgeye barIşgücü göndermeyi önerdi.Amerika’nın Sudan Özel Temsilcisi Princeton Lyman, Kuzey Sudan’ın Abyei bölgesini işgal etmesinin 2005’te imzalanan Kapsamlı Barış Anlaşması’nı ihlal ettiğini ve yeni sorunlar doğurduğunu söyledi:

”Güney Sudan 9 Temmuz’da bağımsızlık ilan etmeden önce bazı sorunları halletmeye çalışıyoruz. İşgal bu sürece kesinlikle zarar veriyor.”

Güney Sudan güçlerinin Birleşmiş Milletler’e ait bir konvoya düzenlediği saldırıyı kınayan Lyman, Sudan Hükümeti’nin verdiği yanıtın orantısız olduğunu, kuzeyin birliklerini derhal çekmesi gerektiğini söyledi:

”Sudan Devlet Başkanı Beşir ve yardımcısı güneyli lider Salva Kiir’i bir an önce buluşmaya, tansiyonu düşürmeye ve 9 Ocak’taki referandumdan sonra gündeme getirdiğimiz işbirliği seviyesine geri dönmeye çağırıyoruz.”

Lyman Amerika’nın Sudan’ı terörü destekleyen ülkeler listesinden çıkarmak ve Hartum’a bir büyükelçi atamak için adımlar attığını, ancak son gelişmelerin bu süreci zora sokacağını bildirdi.

Uzmanlarsa kuzey ve güney arasında patlak verecek yeni bir iç savaştan korkuyor. David Sullivan Washington’daki Amerikan İlerleme Merkezi’nden. Sullivan şunları söylüyor:

”Eğer güney, askeri müdahaleyle Abyei bölgesini geri almaya kalkarsa bu durum savaş çıkmasına yol açabilir. Bir yandan uluslararası toplumun kuzeyin askerlerini Abyei’den çekmesi için baskıyı arttırmasına ihtiyacımız var. Diğer yandansa güneyin itidalli davranması sağlanmalı.”

Sullivan, kuzeyin Abyei’yi işgal etmesinin planlanmış bir adım olduğunu söylüyor:

”Abyei halkını yerinden yurdundan etmek, nüfusla ilgili demografik verilerin değişmesini sağlamak, kuzeyin attığı stratejik bir adımdı. Böylece kuzey gelecekteki müzakerelerde avantaj elde edecekti.”

Ancak Sudan Hükümeti kendisini savunmaya devam ediyor. Devlet Bakanı Amin Hasan Ömer şöyle konuşuyor:

”Barışı sağlamak, Abyei’deki güçleri bertaraf etmek ordunun göreviydi. Olup biten de budur.”

Sudan Hükümeti askerlerini bölgeden çekmeyeceğini, ancak kuzey ve güney arasında 21 yıl süren çatışmaları sona erdiren barış anlaşmasına bağlı kalacağını açıkladı.

XS
SM
MD
LG