Erişilebilirlik

Amerika Savunma Bakanı'ndan İncirlik ve Kürecik Yorumu


Amerika Savunma Bakanı Mike Esper

Amerika Savunma Bakanı Mark Esper, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İncirlik ve Kürecik askeri üslerine ilişkin sözleriyle ilgili bir açıklama yaptı. Esper, öncelikli olarak bu konuyu Türk meslektaşımla konuşmam gerekir dedi.

Esper, “Bu konu şimdiye kadar bana gelmedi. Konuyu ben de ilk gazetelerde okudum. Dolayısıyla ne kast ettiklerini ve ne kadar ciddi olduklarını savunma bakanı meslektaşımla konuşmam gerek” dedi.

Amerika Savunma Bakanı, Türkiye’nin Kürecik radar üssünü kapatmak istemesi halinde bunu NATO’yla müzakere etmesi gerektiğini de söyledi.

Esper, “Türkiye egemen bir devlet olduğu için, kendi ülkesinde NATO üs ve askerlerini barındırıp barındırmama konusunda karar vermek açısından doğal olarak hakları var. Ancak tekrar ediyorum eğer söylediklerinde ciddilerse, bu bir ittifak konusudur ve ittifaka taahhütlerinizle ilgili bir konudur” diye konuştu.

ABD'nin Rus hava savunma sistemi S-400 satın alan Türkiye'ye yönelik yaptırımları değerlendirmesi ve ABD Senatosu'nun 1915 olaylarına ilişkin tasarıyı kabul etmesinin ardından Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında "yeri geldiği zaman otururuz, bütün heyetlerimizle beraber kapatılması gerekiyorsa İncirlik'i de kapatırız, kapatılması gerekiyorsa Kürecik'i de kapatırız" demişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG