Erişilebilirlik

Amerika Savunma Bakanı Çin'de


Amerika Savunma Bakanı Çin'de

Gates, Pekin'de ikili askeri ilişkileri düzeltmeyi görüşüyor

Amerika Savunma bakanı Robert Gates, ikili askeri ilişkileri düzeltme yollarını ve Çin ordusunun modernizasyonuyla ilgili kaygıları görüşmek üzere Pekin’e gitti.

Gates, üç gün sürecek ziyareti sırasında Çin devlet başkanı Hu Jintao ve Savunma bakanı Orgeneral Liang Guanglie ile görüşecek.

Gates, temasları öncesi uçakta yaptığı açıklamada, Çin’den bir çatışmaya yol açacak yanlış anlamaları önlemek için Amerika ile düzenli askeri görüşmelere katılmasını isteyeceğini belirtti. Çin, 2007 yılında Gates’i davet etmiş ancak daha sonra Amerika’nın Tayvan’a silah satmasını protesto ederek askeri temasları kesmişti.

Savunma Bakanı Gates, Çin’in ileri silah teknolojisinde kaydettiği son gelişmelerden kaygı duyduğunu belirtti. Çin’in Amerika’nın bazı askeri yeteneklerini tehlikeye sokabileceğini vurgulayan Gates, bu tehlikeye uygun biçimde karşılık verme zorunda olduklarını söyledi.

Amerika Savunma Bakanı, Çin ile “stratejik diyalogun”, Pekin’in bazı gelişmiş silahlara ihtiyacını azaltacağını da belirtti. Çin, askeri programlarının tümüyle savunma amaçlı olduğunu savunuyor.

XS
SM
MD
LG