Erişilebilirlik

'Amerika İranlı Yetkililerle Görüştü'


Washington DC'deki Suudi Arabistan Büyükelçilik binası

Amerikan yönetiminin hafta başında Suudi Arabistan Büyükelçisi’ne suikast planıyla ilgili olarak İranlı yetkililerle doğrudan görüşme yaptığı açıklandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, görüşmede bu tür adımların kesinlikle kabul edilmeyeceğinin vurgulandığını söyledi. Nuland, görüşmede bu tür girişimlerin Amerikan kanunlarının ihlali olduğu gibi uluslararası hukukla da bağdaşmadığı mesajı verildiğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Nuland İran’ın toplantıyı yalanlamasının Tahran rejiminin ne kadar dürüst olduğunun bir göstergesi daha olduğunu kaydetti. Mehr Haber Ajansı İran’ın BM Daimi Temsilciliği’nden bir yetkiliye dayandırdığı haberinde Amerika’yla İran arasında doğrudan temas olmadığını bildirdi.

Clinton – Davutoğlu Görüştü

Bu arada, Nuland, konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’la Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun bu sabah bir telefon görüşmesi yaptığını açıkladı. Nuland, bugün ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyetin Türk yetkililere suikast planı konusunda bilgi verdiğini açıkladı.

“İran’a Baskı Çağrısı”

Amerikalı Kongre üyeleri bugün İran’a daha fazla baskı uygulanması çağrısında bulundu. Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nda Suriye ve İran konularında yapılan bir oturumda Kongre üyeleri şu anda yürürlükte olan yaptırımların fayda sağlamadığını daha güçlü adım atılması gerektiğini kaydetti.

Maliye Bakanlığı Müsteşarı David Cohen ise yaptırımların etkisini göstermeye başladığını savundu. Cohen, Obama yönetiminin İran Merkez Bankası’na karşı ek yaptırımların üzerinde çalışıldığını da bildirdi.

Obama: Tüm Seçenekler Masada

Başkan Barack Obama, İran’a Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçisine suikast planının “bedelini ödeteceklerini” açıkladı.

İran hükümet yetkililerinin plandan haberi olduğunu belirten Obama, Amerika’nın tüm seçenekleri masada tuttuğunu ve işe Tahran’ı dünyadan tecrit edecek mümkün olan en sert yaptırımlarla başlayacağını da söyledi.

İran suçlamaları sert bir şekilde reddetti. İran resmi haber ajansı IRNA, Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Ahani’nin suikast senaryosunu “saçma” olarak tanımladı ve Suudi Arabistan’ı bölge ülkeleri arasındaki ilişkileri bozmayı amaçlayan Amerikan politikalarına karşı uyanık olmaya çağırdı.

Obama yönetimi, Suudi Arabistan’ın Washington büyükelçisine suikast planı ortaya çıkarıldığını açıklamış ve planın İran Devrim Muhafızlarının dış ülkelerde faaliyet gösteren özel birimi tarafından hazırlandığı öne sürmüştü.

Suudi Arabistan da İran’ı “cinayet ve saldırıyla” uluslararası nüfuz kazanmaya çalışmakla suçladı.

XS
SM
MD
LG