Erişilebilirlik

'ABD PYD Politikasıyla Türkiye'yi Kaybediyor'


'Amerika PYD Politikasıyla Türkiye'yi Kaybediyor'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:42 0:00

Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mensur Akgün, Suriye rejiminin Rusya’nın desteğiyle Halep’teki stratejik noktaları ele geçirmesi, Münih’te yapılan Suriye toplantısı, Amerika’nın PYD hakkında tutumu ve Suriye’de yaşanan son gelişmeler hakkında Amerika’nın Sesi’ne değerlendirmelerde bulundu.

Profesör Akgün, Rusya’nın müdahalesinin IŞİD’e yaradığını dile getiriyor. Akgün, “Suriye’deki Esat rejimi, Ruslarla birlikte o bölgedeki muhalifleri ortadan kaldırmaya çalışırsa, sadece IŞİD tehdidini büyütür” diye konuştu.

Prof. Dr. Mensur Akgün’e göre, Türkiye, Suudi Arabistan ve bu konuda zaten isteksiz olan Amerika, muhaliflere yardım edemediği için, bu insanlar IŞİD’e katılacaklar ve onların bir parçası olacaklar.

Almanya’nın Münih kentinde yapılan ve Türkiye dahil 17 ülkenin dışişleri bakanlarının katıldığı Uluslararası Suriye Destek Grubu toplantısında çıkan, Suriye’deki çatışmaların bir hafta içerisinde durdurulması ve kuşatma altındaki bölgelere insanı yardım gönderilmesi kararlarını değerlendiren Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Akgün’e göre, daha önce de ateşkes, pek çok kez hayata geçirilmeye çalışıldı ancak başarılı olunamadı.

Bu işin barışçıl çözümünden başka bir alternatifinin olmadığına değinen Akgün, Münih’te alınan ateşkes kararının, ancak belirtilen şartlara uyulması halinde gerçekleşmesinin mümkün olduğuna dikkat çekti. Akgün, konu hakkında şunları söyledi: “Eğer Münih’te varılan mutabakat bir hafta içerisinde hayata geçirilecek olursa, terörist gruplar dışında kimseye müdahale edilmezse, insanı yardımlar yarından itibaren başlarsa ve bu konularda Rusya ve Suriye yönetimi samimi bir tavır sergileyecek olursa ateşkesin hayata geçme olasılığı var.”

Amerika’nın, PYD’yi terör örgütü olarak görmüyoruz şeklindeki açıklamasına da değinen Prof. Dr. Mensur Akgün’e göre, Amerika’nın bu politikasını çok uzun süre devam ettirmesi mümkün değil çünkü Amerika bu politikasıyla sadece Erdoğan hükümetini değil aynı zamanda Türkiye’yi kaybediyor.

1960’lı yıllarda, Amerika Başkanı Johnson’un Kıbrıs konusunda attığı mektubun gelecek kuşaklarda Amerika’nın Türkiye karşısındaki tutumu hakkında iz bıraktığına değinen Akgün, Amerika’nın PYD politikasıyla aynı etkiyi yarattığı görüşünde.

Amerika’nın aslında Suriye politikasında zor bir durumda olduğunu da söyleyen Akgün, sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Amerika, IŞİD’e karşı savaştığı için PYD’yi destekliyor ama aynı zamanda onların desteklediği güçler, yine desteklediği başka güçlere karşı, Esat rejiminin yanında Ruslarla birlikte savaşıyor.”

Amerika’nın bir çıkmazda olduğunu belirten Profesör Mensur Akgün, Amerikalı yetkililerin yaptıkları söylemlerin gerçekçi olmadığını ve ne kadar süreyle bunları dillendirmeye devam edebileceklerini ön göremediğini söylüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 23 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG