Erişilebilirlik

Amerika Pakistan'a En Fazla Yardımı Yapan Ülke


Richard Holbrooke

Amerikalı yetkililer tarihinin en büyük felaketlerinden birini yaşayan Pakistan’a, felaketin yaralarını sarması için uzun vadeli yardım taahütünde bulunuyor.

Dışişleri Bakanlığı şu ana kadar 76 milyon dolarlık yardım yapıldığını belirtiyor. Amerikan ordusu yardım çalışmalarına katılmak üzere Pakistan’a 19 helikopter sevk etti. Amerikan uçakları şu ana kadar dört bin 613 kişiyi, sel bölgesinden tahliye etti, 234 ton da yiyecek malzemesi taşıdı.

Amerika’nın Pakistan-Afganistan Özel temsilcisi Richard Holbrooke yardımın, halk üzerinde kalıcı bir iz bırakmasını umduğunu belirtirken şöyle konuştu: “Pakistan halkı, kriz vurduğu zaman kendilerine en büyük yardımın Çinliler, İranlılar diğer ülkeler veya Avrupa Birliği’nden değil Amerika’dan geldiğini görecektir.”

Bir araştırmaya göre, Pakistan halkının yüzde 60’ı Amerika’yı düşman ülke olarak görüyor. Bu görüşü savunanlar, Afganistan sınırı yakınlarında terör yuvası şüphesiyle bombalanan yerlerde çok fazla sivilin ölmesinden şikayet ediyor. Fakat sel bölgesine Amerikan yardımının ulaşmasıyla birlikte bu inancın değiştiğini gösteren belirtiler de var. Bir Amerikan televizyonunun bölgedeki muhabirine konuşan Pakistanlılar, Amerika’nın ihtiyaç sahiplerine yardımcı olduğunu ve buna şaşırdıklarını söyledi.

XS
SM
MD
LG