Erişilebilirlik

Amerika Kültürel Mirasına Sahip Çıkıyor


Chicago'da kanlı grevlere sahne olan Pullman işci kasabasında bir duvar resmi

Hawaii’de yapılan ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikalı Japonlar'ın tutulduğu toplama kampı, Colorado'daki Arkansas nehri kıyısı ve Chicago'daki Pullman bölgesi Obama yönetimi tarafından “ulusal anıt” ilan edildi

Bu kırmızı tuğlalı binalar, 1800’lü yılların sonunda ve 1900’lü yılların başında Pullman Palace Vagon şirketine ev sahipliği yapıyordu.

O yıllarda Pullman, lüks tren vagonları üreten en tanınmış şirketti.

Pullman Tarihi Vakfı Başkanı Michael Shymanski, uluslararası demiryolunun tamamlanmış olması nedeniyle.

Chicago’nun bu fabrika için en uygun yer olduğunu belirtiyor.

Michael Shymanski: “1860’larda Chicago Amerika’nın demiryolu açısından ana merkeziydi.”

Kasabayı tamamıyla sanayici George Pullman tasarlamış.

Michael Shymanski: Amaç, Pullman şirketinde çalışmak isteyenler için düzenli, cazip, güzel bir yaşam alanı yaratmaktı.”

1900’lü yıllarda Pullman’da çalışanlar çoğunluğunu siyahlar oluşturuyordu. Şirket, siyahları çalıştıran en büyük işletme konumundaydı.

Obama: “Burada çalışanlardan birinin torunlarından biri iyi bir okula gidip, saygıdeğer bir hukuk fakültesine girip, belediye başkanıyla birlikte çalışıp, önemli başarılara imza atarak bu şehre katkıda bulundu. Bu kişi Amerika’nın First Lady’si Michelle Obama.”

Başkan Obama, bir konuşmasında eşinin atalarının bilinen ilk siyahi işçi sendikasının kurulmasına yardımcı olduklarını dile getirmişti.

Sendika liderleri yirminci yüzyıldaki medeni haklar hareketinin filizlenmesine ve dolayısıyla Obama’nın seçilmesini sağladı.

Robin Kelly: “İşçilerin, yurttaşlık haklarının, siyahların hikayesi bu. O nedenle buranın önemi büyük.”

Temsilciler Meclisi üyesi Robin Kelly, Başkan Obama’yı Pullman’ın tarihi bölge olarak korunması için teşvik etmiş:

“Başkan, toplumla yakından çalıştığı gençlik yıllarında buralardaydı o nedenle bu bölge onunla anılacak bir yer olacak.”

Yangın ve yıkılma tehlikesiyle karşılaşan Pullman bölgesi artık Amerika’daki tarihi değere sahip olan, önemli bölgeler arasında.

Michael Shymanski: “Yapılan evlerin yaklaşık %90’ı hala ayakta, ancak fabrika binasının sadece %10’u ayakta kalmış. Bu da ev yapmanın faydasını gösteriyor.”

Pullman tarihi bölgesinde yaşayan Shymanski, bölgenin ulusal miras olarak belirlenmesiyle tarihin daha da iyi korunacağını ve insanların burayı ziyaret ederek, Amerika’ya yön veren tarih hakkında daha iyi bilgi edineceklerini söylüyor.

Obama: “Burası tarihimizdeki birlik ve beraberliğe uzanan yolda önemli bir anlam taşıyor.”

Şehirde birçok tarihi yer olmasına rağmen Başkan Obama’nın kararı, Pullman tarihi bölgesini şehirdeki tek ulusal anıt yapması açısından da büyük önem taşıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG