Erişilebilirlik

Amerika Kıtasında İlk İslam Müzesi


Amerika Kıtasında İlk İslam Müzesi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:13:06 0:00

İslam eserlerinin sergileneceği Ağa Han Müzesi, Kanada'nın Toronto kentinde kapılarını ziyaretçilere açtı. Ağa Han ailesinin adını taşıyan müze, Kuzey Amerika kıtasında kurulan ilk İslam sanatları müzesi oldu.

Müzenin çıkış noktası, 11 Eylül sonrası, Amerika'da oluşan İslam karşıtlığını yıkarak, Batı toplumunu İslam kültür ve sanatı hakkında bilgilendirmek olmuş.

Yaklaşık 60 bin metrekarelik alana kurulu müzenin binasında Japon Mimar Fumihiko Maki’nin imzası var. İslam dünyasının çeşitli dönemlerine ait ve dünyanın dört bir yanından bir araya getirilen eserlerin sergilendiği müzenin küratörü de başarılı bir Türk. Ağa Han Müzesi’nin küratörü Filiz Çakır Phillip, Müslüman uygarlıkların dünya üzerinde bıraktığı izleri tek çatı altında toplayacak müzenin öyküsünü Amerika’nın Sesi’ne anlattı.

  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 14 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:23 0:00
XS
SM
MD
LG