Erişilebilirlik

Amerika: ‘Keşif Uçaklarımız Nijerya’da’


Amerika, Nijerya’da kaçırılan kız öğrencileri arama çalışmalarına katılmak üzere bölgeye keşif uçakları gönderdi

Amerika, Nijerya’da kaçırılan kız öğrencileri arama çalışmalarına katılmak üzere bölgeye keşif uçakları gönderdi.

Nijerya’da geçtiğimiz ay Afrikalı köktendinci Boko Haram örgütü tarafından kaçırılan 200’ü aşkın kız öğrenciyi kurtarma çalışmaları kapsamında Amerikan keşif uçakları bölgede uçuş yapmaya başladı.

Amerikan yönetiminden üst düzey bir yetkili, elde edilen uydu görüntülerinin Nijerya hükümeti ile paylaşacağını bildirdi. Ticari uydulardan alınan görüntüler de Nijerya hükümetine verildi.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney Pazartesi günü yaptığı açıklamada Amerika’nın Nijerya’ya keşif, istihbarat ve bilgi paylaşımı konusunda elinden gelen her türlü desteği vereceğini bildirdi.

Sözcü Carney, Başkan Obama’nın Nijerya’da kaçırılan kızların bulunması için Amerika’nın elinden gelen her şeyi yapması yönünde talimat verdiğini ve bu talimat doğrultusunda Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’ndan alanında uzman kişilerden oluşan ekiplerin Nijerya’daki Amerikan Büyükelçiliği’nde çalışmalar sürdürdüğünü söyledi.

Carney ayrıca, köktendinci Boko Haram örgütünün yayınladığı ve kaçırılan kız öğrencinin görüldüğü kayıtların Beyaz Saray yetkililerince de izlendiğini açıkladı. Sözcü, istihbarat uzmanlarının görüntüleri dikkatle tarayarak, kızların bulunması için olası ipuçlarına ulaşmaya çalıştığını da sözlerine ekledi.

17 dakika uzunluğundaki son kayıtta, başörtülü olduğu gözlenen kızların oturarak dua ettiği görülüyor. Videoda konuşan Boko Haram örgütü lideri Ebubekir Şekau, kızların “Müslümanlığı seçtiğini” söyledi. Şekau ayrıca, Nijerya’da hapisteki örgüt üyeleri serbest bırakılmadıkça kızların asla salıverilmeyeceğini belirtiyor.

Nijerya’da Boko Haram üyesi yüzlerce militan hapishanelerde tutuluyor.
Yaklaşık 300 kız öğrenci, 14 Nisan’da ülkenin kuzeyindeki Chibok kentinde kaldıkları yatılı okuldan kaçırılarak alıkonuldu. Örgüt, kızları köle olarak satma tehdidinde bulunmuştu.
XS
SM
MD
LG