Erişilebilirlik

Amerika İran'daki bombalı terör saldırılarını kınadı


Amerikan hükümetinin görüşlerini yansıtan yorum

Amerika, Güneydoğu İran’da bir camide meydana gelen terörist saldırıları şiddetle kınadı. 15 Temmuzda İran’ın Sistan- Belucistan eyaletinin Zahedan kentinde düzenlenen çifte bombalı intihar saldırısında iki düzineden fazla kişi öldü, üçyüze yakın kişi de yaralandı.

Son yıllarda bölgede bazı şiddetli saldırılar düzenleyen ve aralarında İran Devrim Muhafızları da bulunan çok sayıda kişiyi öldüren Cundallah adlı militan grup bombalı saldırıların sorumluluğunu üstlendi. Cundallah, etnik ve dini azınlık olan Beluciler adına İran hükümetiyle savaştığını önesürüyor. Amerika Dışişleri Bakanlığının son insan hakları raporunda yerel ve uluslararası insan hakları gruplarının İran’daki Beluci azınlığın ciddi yasal, ekonomik ve kültürel ayrımcılığına maruz kaldığını bildirdikleri vurgulandı.

Başkan Barack Obama Zahedan’daki bombalı saldırıyı “dehşet verici” olarak tanımlarken “ ibadet yerinde masum sivillerin öldürülmesi hoşgörülemez bir eylemdir ve bunu yapanların hesap vermesi gerekir”dedi.

Obama” Amerika, bu adaletsizlik karşısında ölen ve yaralananların yakınlarıyla İran halkının yanındadır. Dünya halkıyla birlikte terörizmin her çeşidine karşı çıkmak ve kınamak; insanların korkusuz ve anlamsız şiddetten uzak yaşama konusundaki evrensel hakkını desteklemek zorundayız”şeklinde konuştu.

Zahedan saldırılarını “en sert ifadelerle” kınayan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da olayı ”korkunç” olarak tanımladı. Clinton yaptığı açıklamada”Bu saldırı, Uganda, Pakistan, Afganistan, Irak ve Cezayir’deki son saldırılarla birlikte ele alındığında uluslarararası topluluğun dünyanın dörtbir yanında masum sivillerin hayatlarını tehdit eden terörstlerle örgütlerle mücadelede birlikte çalışması gereğini bir kez daha göstermektedir”dedi.

Bombalamalardan sonra İran hükümeti, Zahedan’daki camiye yönelik saldırılardan çeşitli yabancı gruplarla ülkeleri ve özellikle Amerika’yı sorumlu tuttu. Amearika, bu suçlamaları kesinlikle reddetti. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü P.J. Crowley’in basın brifinginde söylediği gibi” Amerika terörzmin her türüyle aktif biçimde mücadele etmektedir. Amerika, dünyanın her yerinde kendisi devlet olarak terörizmi destekleyen İran dahil tüm ülkelerle işbirliği için çalışmaktadır”. Crowley” Masum sivillere yönelit terörizm tehditini azaltmak için dünyanın dörtbir yanındaki ülkelerle elimizden geldiğince birlikte çalışmaya kararlıyız”dedi.

XS
SM
MD
LG