Erişilebilirlik

Cebelitarık’tan İran Tankerini Serbest Bırakma Kararı


İngiltere’nin deniz aşırı toprağı olan Cebelitarık, Suriye’ye yönelik yaptırımları deldiği şüphesiyle 4 Temmuz’da alıkoyduğu İran tankeri Grace 1’i Perşembe günü serbest bırakma kararı aldı. Bu kararın İran tarafından Körfez’de alıkonulan İngiltere bandıralı tankerle takas yapılmasının önünü açabileceği sanılıyor.

İki tanker İran ve Batı arasındaki anlaşmazlıkta piyon haline gelmişti. Cebelitarık Özerk Yönetimi Başbakanı Fabian Picardo, Tahran’ın tankerin taşıdığı 2,1 milyon varil petrolü Suriye’ye nakletmeyeceği garantisini resmi ve yazılı olarak iletmesinin ardından tankeri bırakma kararı aldı.

Tankerin ne zaman serbest bırakılacağı bilinmiyor. Amerika Adalet Bakanlığı Cebelitarık’ta tutulan İran tankerinin bırakılmasına yönelik işlemlerin durdurulmasını istemişti.

Grace 1’in alıkonması İran’ı casuslukla suçlayan Tahran’la gerilimin artmasına neden olmuştu. Tankerin alıkonmasından iki hafta sonra 19 Temmuz’da bu kez İran Devrim Muhafızları İngiltere bandıralı Stena Impero tankerini alıkoymuştu.

İngiltere ve İran tanker takası olabileceği haberlerini yalanlıyor. Ancak İran’ın tankeri serbest bırakılmadan İngiltere’nin tankerinin de serbest kalmayacağına dair yaygın bir kanı var.

"ABD bozguna uğradı"

İran’ın Londra Büyükelçisi Hamid Baeidinejad, ABD’nin tankerin serbest bırakılmasını umutsuzca engellemeye çalıştığını ancak büyük bir bozguna uğradığını söyledi.

Amerika’nın İran’la yapılan uluslararası nükleer anlaşmadan çekilmesinin ve yeni yaptırımları yürürlüğe koymasının ardından Washington ve Tahran arasındaki tansiyon yükselmişti.

Son dönemde de Hürmüz Boğazı’ndaki petrol tankerlerinin geçiş güvenliği İran’la batılı ülkeler arasındaki gerginliğin daha da artmasına neden oluyor.

Amerika bölgedeki tankerlerin güvenliğinin sağlanması için bir deniz gücü oluşturmak için çalışıyor.

XS
SM
MD
LG