Erişilebilirlik

Amerika Irak'tan Çekilme Takvimine Bağlı Kalacak


Obama yönetimi, Amerika’nın hükümet krizi ve devam eden şiddet olaylarına rağmen Irak’tan cekilme takvimine bağlı kalacağını bildiriyor.

Obama yönetiminin belirlenen takvim uyarınca Amerikan muharip kuvvetlerinin tümünü Irak’tan çekmesine sadece bir ay kaldı. Başkan yardımcısı Joe Biden, ABC televizyonuna yaptığı açıklamada Irak’ın kendi gücüyle ayakta durabilecek hale geldiğini belirtti. Irak’ın güvenliğini Amerika’nın yardımıyla Iraklıların sağlamakta olduğunu belirten Biden, 95 bin askeri ülkeye geri getireceklerini ancak çekilmeden sonra da 50 bin civarında Amerikan askerinin Irak'ta kalacağını vurguladı.

Amerikan ordusunda bunu yapamayacaklarını söyleyen tek bir kişi bulunmadığını belirten Biden sadece 50 bin asker bırakma kararını yerine getireceklerinden ve bunun Irak’ın istikrarını etkilmeyeceğinden emin olduğunu savundu.

Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton geçen hafta Irak’taki partileri koalisyon hükümeti kurmada ve Mart’taki seçimlerden buyana devam eden siyasi çıkmazı sona erdirmede daha çabuk davranmaya çağırmıştı.

Başkan Yardımcısı Biden bir koalisyon hükümeti kurulacağından emin olduğunu ve Iraklı partiler arasında siyasi çekişmenin birçok gözlemcinin daha birkaç yıl önce korktuğu mezhepler arası iç savaştan daha iyi olduğunu söyledi. Dış politikayı ve orduyu kontrol eden bir merkezi hükümet kurulacağını belirten Biden, Iraklıların ilk kez demokrasi şansını kullandıklarını ve ülkede savaş değil siyasi mücadelenin yaşanacağını vurguladı.

Biden’ın iyimser açıklamalarına rağmen Irak’ta Mart ayındaki seçimlerden beri şiddet olaylarında artış gözleniyor.

Başkan Barack Obama, 2008 seçim kampanyasında Irak savaşını ”aptal bir savaş” olarak tanımlamış ve göreve gelirse sona erdireceği sözü vermişti. Obama, Beyaz Saraya girdiğinden beri istikrar içinde demokratik bir Irak kurmanın yararlarından söz ediyor.

XS
SM
MD
LG