Erişilebilirlik

Amerika ile Rusya Arasında Casus Takası


Amerika ile Rusya arasında Soğuk Savaş’tan buyana yapılan en büyük casus takasında 14 kişi ülke değiştirdi

Amerika ile Rusya arasında Soğuk Savaş’tan buyana en büyük casus takası yapıldı.

İki ülke arasında varılan anlaşma çerçevesinde, Amerika’dan sınır dışı edilen 10 Rus’la, Rusya’da Amerika adına casuslukla suçlanan 4 Rus’un bulunduğu iki uçak Viyana havaalanına indi.

Casusluk yapmak için Amerika’ya gönderildiği öne sürülen 5’i kadın 10 Rus geçen hafta tutuklanmıştı.

Yine Rusya adına casusluk yaptığı iddiasıyla Kıbrıs'ta gözaltına alınan Rum asıllı bir Kanada vatandaşı ise Kıbrıs Rum polisi tarafından kefaletle serbest bırakıldıktan sonra adada izini kaybettirmişti.

Grubun takas edildiği kişiler ise Amerika hesabına casusluk yapmaktan hüküm giymiş Ruslar.

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, anlaşma gereği İgor Sutyagin, Sergey Skripal, Alexander Zaporozhsky ve Gennadiy Vasilenko adlı Rusları affetti.

Amerikan ve Rus uçakları Viyana havaalanında pistte yan yana park ettikten sonra takas yapıldı ve kısa bir süre sonra uçaklar Amerika ve Rusya'ya doğru Viyana’dan ayrıldı.Amerika’da Rusya adına casusluk yapan 10 kişinin tutuklanması her iki ülkede de şok etkisi yarattı. Tutuklular, kayıt yaptırmadan yabancı bir ülke adına çalıştıklarını, bir komploya dahil olduklarını itiraf etti.

Casuslardan birinin avukatı şöyle konuştu:

“Suçlarını kabul etme kararı zor alındı ve bu kararın alınmasında birçok neden vardı.”

Bunun üzerine gözler Rusya’ya çevrildi… Rus bilim adamı İgor Sutyagin ]. 6 yıl önce Amerika adına casusluk yapmaktan suçlu bulunmuştu. Kardeşi, Amerikalıların Sutyagin’in serbest kalması için girişimlerde bulunduğunu söyledi: “İgor’un bir generalle konuşmasından anlaşıldı ki bu konu en üst düzeylerde ele alınıyordu. Muhtemelen Amerika ve Rusya başkanları da bu sürece dahildi.”

10 Rus casustan biri olan Anna Chapman’ın hayatı Amerika’da büyük ilgi topladı.

Anna’nın annesi İrina Kuschenko, “Kızımın kötü bir şey yapmak istemediğinden eminim ancak başımıza dert açtı, çalıştığı insanları; arkadaşlarını zor durumda bıraktı,” diyor.

Amerikalı yetkililer Rus casusların yıllarca Amerika’da sessizce çalıştığını söyledi. Bazıları çocuk yetiştirirken, Rus istihbaratı için Amerikan nükleer silah sistemleri konusunda bilgi toplamaya çalıştı.

Eski CIA ajanı Bob Baer ve istihbaratçılar, Ruslar’ın gizli operasyonlarını şaşkınlıkla karşıladı.

Baer, “Ruslar bunun farkında olmayabilir ama Soğuk Savaş bitti. Artık aynı taraftayız. FBI’ın bu kişileri ortaya çıkarması gerçekten inanılmaz, “ diye konuştu.

Washington’la Moskova arasındaki en son casus takası 1986 yılında Berlin köprüsü üzerinde yapılmıştı. Sovyet rejim aleyhtarı Anatoly Sharansky ve üç tutuklu, batı ülkelerinde yakalanan komünist casuslar karşılığında takas edilmişti.

XS
SM
MD
LG