Erişilebilirlik

Amerika Güney Kutbu’ndan Daha Soğuk


Amerika’yı etkisi altına alan kutup soğukları nedeniyle ülkenin orta ve doğu bölgelerinde binlerce okul tatil edilirken, halka ‘sokağa çıkmayın’ uyarısı yapıldı

Amerika’yı etkisi altına alan kutup soğukları nedeniyle ülkenin orta ve doğu bölgelerinde binlerce okul tatil edilirken, halka ‘sokağa çıkmayın’ uyarısı yapıldı.

Meteoroloji uzmanları New York, Washington, Philadelphia ve Boston kentlerinde eksi 10 civarında seyredecek havanın şiddetli rüzgarla birlikte çok daha düşük derecelerde hissedileceği uyarısında bulundu.

Dondurucu soğukların etkisi, dört mevsim bahar ve yaz yaşayan ve ‘Derin Güney’ olarak tanımlanan Florida ve Teksas gibi eyaletlere kadar ulaştı.

Hissedilen sıcaklıkların eksi 45 dereceye kadar vardığı ülkede yetkililer, etkisi rüzgârla daha da artan dondurucu soğuğa maruz kalanların ciltlerinin dakikalar içinde donabileceği uyarısında bulunurken, okullar tatil edildi.

Amerika’nın orta bölgeleri, hayatı tehdit edecek boyuta ulaşan dondurucu soğukların etkisine Pazartesi günü girmiş, uçuş ve tren seferleri iptal edilmişti. Hava sıcaklığının eksi 23 dereceye kadar düştüğü Chicago, Indianapolis ve Minneapolis’in yanı sıra eksi 33 dereceyi gören Minnesota’nın International Falls bölgesinin Güney Kutbu’ndan daha soğuk olduğu kaydediliyor.

Uzmanlar normalde Kanada’nın kuzeyini etkilemesi soğuk hava dalgasınının saat istikametinin tersi yönde hareket ederek güneye indiğini ve kutup soğuklarına yol açtığını söylüyor. Havanın hafta sonuna doğru biraz ısınması bekleniyor.

Yorumları oku (2)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG