Erişilebilirlik

Amerika Güney Kore Savaş Gemisinin Batırılmasını Kınadı


Amerikan hükümetinin görüşünü yansıtan yorum

Amerika, BM Güvenlik Konseyinin Kuzey Kore’nin Güney Kore savaş gemisine yönelik saldırısını kınayan ve saldırıda ölen 46 Koreli denizcinin kaybını üzüntüyle karşılayan açıklamasını memnunlukla karşıladı.

Açıklama, Güney Kore öncülüğünde yürütülen ve Avustralya, Kanada, İsveç, İngiliz ve Amerikalı uzmanlarca desteklenen Sivil-Asker Ortak Soruşturma Grubunun etkili çalışmasını ve bulgularını vurguluyor. Ortak Soruşturma Grubu, bulunan torpil parçaları dahil kanıtları sistemli biçimde inceledi ve aldığı bilgileri olayın neden ve sorumlularını belirlemek için objektif biçimde değerlendirdi. Soruşturma grubu, Cheonan gemisinin bir Kuzey Kore danizaltısından atılan torpille batırıldığı sonucuna vardı. Bu sonuç, Konseyin açıklamasında derin bir kaygıyla yansıtıldı.

Amerika’nın BM Büyükelçisi Susan Rice “Kuzey Kore hükümetine yönelik mesaj gayet açıktır: Güvenlik Konseyi saldırı kınar ve şiddetle reddeder; yeni saldırılar yapılmaması için uyarır; ve Kore Ateşkes Anlaşmasına tam olarak uyulmasında ısrar eder”dedi.

Dışişleri Bakanı Hillary Clinton” Güvenlik Konseyinin açıklaması, uluslararası topluluğun birlik içinde olduğunu ve Kore yarımadasında barışın ancak Kuzey Kore’nin tutum değiştirmesiyle sağlanabileceği gerçeğini açıkça göstermektedir”şeklinde konuştu. Kuzey Kore uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmek, Kore yarımadasının nükleer silahlarından arındırılması dahil 2005 Altılı görüşmelerinde yapılan ortak açıklamadaki taahhütlerine uymak zorundadır.

Bakan Clinton” Amerika’nın Güney Kore’nin güvenlik ve egemenliğine olan bağlılığı sarsılmazdır.”dedi. Amerika, Güney Kore’nin olaya karşı izlediği dikkatli tutumu övgüyle karşılamakta ve bu stratejik saldırının kurbanlarının aileleri ve dostlarına en derin taziyetleri sunan Güvenlik Konseyine katılmaktadır.

XS
SM
MD
LG