Erişilebilirlik

Amerika, Güney Kore ve Japonya’dan Kuzey Kore Toplantısı


Amerika, Güney Kore ve Japonya’dan üst düzey savunma yetkilileri, Kuzey Kore’nin nükleer ve füze tehditlerini görüşmek üzere bir araya geldiler.

Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, mevkidaşları Güney Koreli Kyeong-doo Jeong ve Japon Katsutoshi Kawano’yu Hawaii’deki Amerikan Pasifik Kuvvetleri Merkezi’nde ağırladı.

Genelkurmay Başkanlığı Halkla İlişkiler Ofisi’nden yapılan açıklamada, toplantıda Kuzey Kore’ye “bölgesel gerilimi arttıran sorumsuz provokasyonları sona erdirmesi ve izlediği yıkıcı ve sorumsuz yoldan vazgeçmesi” çağrısı yapıldığı bildirildi.

Üç askeri lider, kuzeydoğu Asya’da uzun süreli barış ve istikrarın sağlanmasıyla güvenlik, insani yardım, afet yardımı ve siber saldırılar konusunda birlikte hareket edebilme kapasitelerinin arttırılması konularında görüşmeler yaptı.

Trump ve Abe Kuzey Kore’yi görüştü

Başkan Donald Trump ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe de Trump’ın Asya gezisi öncesinde Kuzey Kore’nin nükleer ve füze denemelerine karşı birlikte alınacak önlemler konusunda anlaşmaya vardı.

Japonya Devlet Bakanı Yardımcısı Yasutoshi Nishimura’ya göre 20 dakikalık telefon görüşmesinde Trump ve Abe, Kuzey Kore konusunda yakın irtibatta bulunmalarının gerekliliği konusunda ortak görüş dile getirdiler.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG