Erişilebilirlik

Amerika Göçmenlikle İlgili Gönüllü Pakt Müzakerelerinden Çekildi


Amerika’nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley, ülkesinin göçmenlikle ilgili gönüllü pakt müzakerelerinden çekilmesinin nedenini, konuya yönelik küresel yaklaşımın Amerika’nın bağımsızlığıyla uyumlu olmamasına bağladı.

Konuyla ilgili olarak dağıtılan açıklamada, Amerika’nın Birleşmiş Milletler’deki heyeti kararın Başkan Donald Trump tarafından alındığını not düştü.

Haley, “Hiçbir ülke Amerika’dan daha fazlasını yapmamıştır, fedakarlığımız devam edecek, fakat göçmenlikle ilgili kararlarımız her zaman Amerikalılar tarafından alınmalı” dedi. Haley’in anne babası Hindistan göçmeni.

Haley, “Sınırlarımızı nasıl en iyi şekilde koruyacağımıza ve ülkemize kimin geleceğine biz karar vereceğiz” dedi.

Trump, geçen yıl büyük oranda göçmeni sınır dışı edeceği ve Meksika’yla olan sınıra yasa dışı göç ve Amerika’da suçla mücadele için duvar inşa edeceği yönünde söz vermişti.

Trump, başkanlık koltuğuna oturduktan sonra da bazı Müslüman ülkelerden gelişleri yasaklamak için harekete geçti.

193 üyeli Birleşmiş Milletler Genel Kurulu geçen yıl Eylül ayında göçmenliğin güvenli olması ve bir düzene girmesi için iki yıl müzakere edilmesi yönünde siyasi bir deklarasyon benimsemişti. Eski Amerika Başkanı Barack Obama New York Deklarasyonu olarak bilinen karar tasarısını desteklemişti. Karar tasarısında Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad el Hussein’den mültecilerin benimsenmesi için 2018’de küresel bir sözleşme önermesini istiyordu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres Amerika’nın kararından dolayı üzüntü duyduğunu kaydetti ancak Washington’ın yeniden müzakerelere dönmesinden umutlu olduğunu belirtti.

XS
SM
MD
LG