Erişilebilirlik

Amerika Gelecekte Depremlere Hazır mı?


Amerika Gelecekteki Depremlere Hazırlıklı mı?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:58 0:00

California’nın kuzeyindeki halk depremde daha fazla zarar görmekten kurtulduğu için memnun. Bu da deprem sonrası alınacak önlemleri içeren plan sayesinde gerçekleşti

Amerika’nın California eyaletinin kuzeyindeki Napa Vadisi geçen pazar 6 şiddetinde bir depremle sarsıldı. Yollar tahrip olurken su boruları patladı. Bu, üzüm bağlarıyla ünlü bölgede 15 yıldır yaşanan en şiddetli depremdi. Birçok kişi hastanalerde tedavi görürken ölen olmadı. Fay hattı üzerinde deprem tehlikesiyle yaşayan bölge halkını nasıl bir gelecek bekliyor?

California’nın kuzeyindeki Napa Vadisi geçen Pazar 6 şiddetinde bir deprem yaşadı.

David Applegate, “Depremin şiddeti yeryüzünün üst tabakasının ne kadar kırıldığını gösterir. Bu gerçekte yeryüzünün üst tabakası parçalandığında ortaya çıkan enerjinin yansımasıdır,” şeklinde konuşuyor.

Amerika Jeolojik Araştırma Kurumu Doğal Afetler Direktör Yardımcısı David Applegate bölge halkının şanslı olduğu görüşünde: “Su şebekesinde fazla hasar olmadığı için şanslıyız. Depremlerde zararın çoğuna yangınlar yol açar. Çünkü su boruları patlarsa yangınlar söndürülemez.”

Applegate depremin zamanlamasının da birçok kişinin hayatı kurtardığını söylüyor: “Deprem geceyarısı meydana geldi. Enkazın çoğu kaldırımlara yıkılan eski binalara aitti. Ama gece olduğu için kaldırımlar boştu.”

Applegate depremler beklenmedik olduğu için bunu iyi bir şans sayıyor: “Kısa vadeli tahmin mümkün değil ama büyük depremlerin nerede meydana gelebileceğini biliyoruz.”

Bilimadamları büyük bir depremin bilinen bir bölgede önümüzdeki yıllarda meydana gelme olasılığınıdan bahsediyor.

Applegate, “Bir yerde deprem başladığında özelliklerini belirleyebilir ve şiddetli sarsıntı öncesi yetkilileri alarma geçirebiliriz,” diyor.

Applegate deprem öncesi uyarının öyle fazla erken olmayacağını, ama 10 ya da 20 saniyenin bile hayat kurtarmaya yeteceğini söylüyor: “Elbette masa gibi sağlam bir eşyanın altına girebilir, kendinizi sarsıntı sırasında koruyabilirsiniz.”

David Applegate deprem sonrası nasıl taze suya ulaşabileceğiniz ve yakınlarınızı bulacağınız gibi konularda önceden plan yapmanızı tavsiye ediyor: “Deprem sonrası durumunuzun ne kadar iyi olacağı daha önceden yaptığınız plana bağlıdır.”

California’nın kuzeyindeki halk depremde daha fazla zarar görmekten kurtulduğu için memnun. Bu da deprem sonrası alınacak önlemleri içeren plan sayesinde gerçekleşti.

XS
SM
MD
LG