Erişilebilirlik

Bir ‘Karavan’ Daha Amerika Yolunda


Caravan

Honduras’tan Amerika sınırına ulaşmak için yüzlerce kişilik bir grup daha yola çıktı. Grup, geçen yıl binlerce kişinin kullandığı yolu kullanarak Amerika sınırına ulaşmaya çalışacak.

San Pedro Sula kentinde biraraya gelen yaklaşık 600 kişilik bir grup Salı günü yola koyuldu.

Gruptan çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu 300 kişi küçük otobüslerle Guatemala sınırına ulaşmaya çalışıyor.

Diğer 300 kişi ise sınır kenti Agua Caliente’ye yürümeye başladı. Yürüyenlerden birinin kızının ıslanmaması için bir gazeteciden şemsiyesini istemesi dikkat çekti.

Yürüyenlerden bazıları da yerel dükkanlardan gıda ve su yardımı talep etti.

Yeni grubun sınırdaki gerilimi arttırması bekleniyor.

Orta Amerikalılar’ın oluşturduğu grubun Meksika’nın Amerika sınırındaki kenti Tijuana’ya gidip gitmeyeceği netleşmiş değil. Kasım ayından bu yana Orta Amerikalılar’dan oluşan üç grup Tijuana’da bekliyor.

Trump’tan tepki

Başkan Donald Trump’ın gelişmeye tepkisi ise gecikmedi. Trump, yeni mülteci karavanının Amerika-Meksika sınırına duvar inşa etme isteğini haklı çıkardığını belirtti.

Trump Twitter mesajında, “Yeni bir karavan Honduras’tan güney sınırımıza geliyor” dedi. Trump, “Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Senato azınlık lideri Chuck Schumer’e insansız hava aracının onları (göçmenleri) durdurmayacağını söyleyin. Sadece duvar ya da çelik bariyer ülkemizi güvenli tutar” ifadelerini kullandı

XS
SM
MD
LG