Erişilebilirlik

“ABD'de Salgın Döneminde Tüketici Gelirleri Arttı”


Amerikan Kongresi’nde Demokratlar ve Cumhuriyetçi Partililer, 5. yardım paketi üzerinde anlaşmaya çalışıyor. Üzerinde anlaşma sağlanamayan en önemli başlık Amerikalılar'a verilen haftada 600 dolarlık işsizlik yardımı. Yatırım Uzmanı Altan Ergün sorunun işsizlik maaşının kesilmesiyle giderilme ihtimalinin yüksek olduğu görüşünde.

Devlet tarafından verilen 600 dolarlık işsizlik yardımının sadece işsizlere verilen bir para olmadığını söyleyen Ergün “Her ne kadar Cumhuriyetçiler ‘200 dolar verelim’ Demokratlar da ‘Ocak sonu 2021’e kadar 600’e devam edelim’ deseler de Amerikan ekonomisinin belki son yüz yılda yaşadığı birçok kriz, birçok resesyonda ilk defa işsizlik rakamları artmış olmasına rağmen, tüketicinin gelirleri yüzde 4-6 seviyesinde arttı” yorumunu yaptı.

Altan Ergun
Altan Ergun

Tüketici harcamaları borsayı harekete geçirdi

Yatırım Uzmanı Ergün, yardımın hem halkın ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olduğunu, hem de Amerikan Borsası’ndaki hareketliliği tetiklediğini söyledi. Ergün “eğer ki bu 600 dolar verilmiş olmasaydı, Amerikan ekonomisinin bildiğimiz krizden depresyona girişinde önemli bir faktör olacaktı” dedi.

Verilen 600 dolarlar banka sektörünü kurtardı

Ergün 600 doların verilmesinin önemli etkisinin banka sektöründe yaşandığını belirterek “bu parayla mortgagelar ödendi, ev kiraları ödendi ve bu ödenen kiralar ve mortgagelarla bir nevi banka sektöründe yaşanabilecek kriz de önlenmiş oldu” dedi. Ergün ikinci dalganın yaklaştığı, ekonominin hafiften yavaşlama gösterdiği bir zaman diliminde 600 dolarlık ödemenin kesilmesinin 20 milyondan fazla Amerikalı için sorun yaratabileceğini belirtti.

“Salgın Döneminde Krizde Tüketici Gelirleri Arttı”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:11:18 0:00

“Cumhuriyetçiler 600 dolarda kesintide kısmen haklı”

Cumhuriyetçiler'in 600 doların düşürülmesi ve piyasanın tekrar açılması konusundaki fikrine kısmen katıldığını belirten Ergün, maaşı düşük olup fazla yardım alanlar olduğu gibi yüksek maaş alıp 600 dolarla geçinenler olduğunun da unutulmaması gerektiğini söylüyor. Ergün Cumhuriyetçiler'in söylediklerinde haklılık payı olsa da bu kesintinin bankacılık sektörü açısından riskler taşıdığını da söyledi.

FED'in hedefleri ''işsizlik ve enflasyon''

Amerikan Merkez Bankası'nın iki önemli hedefi olduğunu söyleyen Altan Ergün “bono faizleri bugün itibariyle 0,56 oranında. Fakat enflasyona dayalı bonolardaki artış Amerika'daki enflasyon beklentilerinin arttığını göstermekte. FED bono faizlerini önümüzdeki dönem düşük tutacağını söyledi. Fakat enflasyon artarsa FED faizleri arttırmak zorunda kalıyor. Ama FED yöneticileri enflasyon artsa bile bu söyledikleri para politikalarında bir değişiklik yapmayacaklarını açıklamıştı. Bu konuda Eylül ayında yapılacak FED toplantısı önem taşıyor'' dedi. Ergün, Kongre yardım paketlerinin haricinde FED'in piyasalara likidite sağlayacak politikalarına devam edeceğini de belirtti.

“Amerika Çin'i köşeye sıkıştırabilir”

“Amerika'nın TikTok'u Microsoft'a zorla aldırmasını görmekteyiz” diyen Ergün “Çin Merkez Bankası'nın elinde bulunan 3-4 trilyonluk Amerikan Hazine Bonosu'nun faizlerini Amerika'nın ödememesi, diğer taraftan Amerikan şirketlerinin Çin'e yapacakları yatırımları ciddi manada kısıtlaması veya yasaklaması, bunlar ilişkilerde en sorun yaratacak konular olacak'' dedi. Bu konularda yaşanacak bir savaşın Çin'i köşeye sıkıştıracağını söyleyen Ergün bunun dolarda satışa neden olabileceğini ama altında ciddi bir yükselişle karşılaşılabileceğini söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG