Erişilebilirlik

Amerika'daki İlk Toplu Silahlı Saldırının Üzerinden 50 Yıl Geçti


Amerika'daki İlk Toplu Silahlı Saldırının Üzerinden 50 Yıl Geçti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00

50 yıl önce eski bir deniz piyadesi olan mühendislik öğrencisi Charles Whitman, Austin’deki Texas Üniversitesi’nin kulesine tırmanmış ve aşağıdaki insanların üzerine ateş etmeye başlamıştı. 17 can alan, 32 kişiyiyse yaralayan Whitman polis tarafından vurularak öldürülmüştü. Texas Üniversitesi’nin kulesinin önünde o gün ölenlerin anısına bir anıt var.

Ölenler için yapılan anma töreni, 50 yıl önce saldırının başladığı ana denk getirildi. Kırmızı granit anıt, saldırıda o gün ya da yaralanma sonucu daha sonra ölen 17 kişinin adını taşıyor.

Anıt, 1966’da akli dengesi bozuk olan Charles Whitman’ın üzerinden ateş açtığı 70 metre yüksekliğindeki kulenin önüne inşa edildi. Saldırıda ilk yaralananlardan Claire Wilson James, o gün henüz doğmamış bebeğini kaybetmiş. Wilson, ”Bu anıtın hem bu kampusta hem de akıl ve yüreklerimizde bir sevgi toplumu olmamış gerektiğini bize her an hatırlatmasını umuyorum” diye konuşuyor.

Yaralı Claire Wilson’a o gün yardım eden aktör Artly Snuff, saldırının derin duygusal yaralar açtığını söylüyor. O yıllarda travma geçirenlere psikolojik yardım hizmeti verilmiyordu.

O günün kahramanlarından biri de polis memuru Houston McCoy’la birlikte kuleye çıkıp Whitman’ı vuran Ramiro Ray Martinez’di. Martinez, o anları şöyle anlatıyor: ”Tabancamı aldım. Whitman’a ateş ettim. Elinde hala M-1 tüfeği vardı. Beni vurmayacağından emin olmam gerekiyordu.”

Silah hakkını savunanlara göre tüfekli siviller, Whitman’ı etkisiz hale getirmede rol oynadı. Ancak Whitman öldükten sonra ateş etmeyi sürdürenler, Martinez ve diğer polislerin hayatını tehlikeye attı.

Öte yandan Texas eyaletinde aynı gün üniversite kampuslarında tabanca taşımaya izin veren yasa kabul edildi. Ancak öğrencilerle akademik kadronun büyük çoğunluğu yasaya karşı çıkıyor.

Taraflar, anıtın açılışında siyaseti bir kenara bıraktı. Texas Üniversitesi Rektörü Gregory Fenves, felaketin yaşandığı günkü şiddeti değil, kahramanlıkları ön plana çıkardı.

Saldırıdan sağ kurtulanlar, bugün kampüste çalışan ve okuyanlar, kuleyle anıtın yarım yüzyıl önce bir akıl hastasının cinayetleriyle değil, eğitimin kalitesiyle anılmasını istiyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG