Erişilebilirlik

ABD’de Müslümanlar Demokratlar’ı Destekliyor


Amerika’da Müslümanlar Demokratlar’ı Destekliyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:22 0:00

Amerika’da “Institute For Social Policy And Understanding-Sosyal Politika Ve Anlama Enstitüsü”nün yaptığı ankette, ülkedeki Müslümanlar’ın Demokratları desteklediği ortaya çıktı. Müslümanların Başkan Barack Obama’ya destekleri yüzde 78.

Müslümanların yüzde 40’ı da Demokrat başkan aday adayı Hillary Clinton’ı Kasım’daki seçimlerde Amerika Başkanı olarak görmek istiyor. Genç Müslümanlar’ın çoğu ise diğer aday adayı Bernie Sanders’tan yana.

Müslümanlar arasında Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adayı Donald Trump’a destek ise yüzde 4.

Araştırmanın sonucuna göre Amerika’daki Müslümanlar’ın en önemli önceliği ekonomi.

Araştırmanın direktörü Dalia Mogahed ekonominin ardından en önemli önceliklerin vatandaşlık hakları ve eğitim olarak açıklıyor. Müslümanlar en az diğer dini gruplar kadar şiddeti reddediyor. Müslümanlar aynı zamanda dindar ve vatansever.

Araştırmada ortaya çıkan bir başka sonuç, daha fazla camiye gitmenin radikalleşmeye neden olmadığı. Bir diğer dikkat çeken sonuca göre de Müslümanlar’ın yarısından fazlası ayrımcılıkla karşı karşıya kaldığını belirtse de yüzde 63’ü ülkenin gidişatı konusunda iyimser.

Araştırma, Amerika’daki Müslümanlar’ın siyasetle en az ilgilenen dini grup olduğunu da gösterdi. Buna göre, ülkedeki Müslümanlar’ın yüzde 60’ı oy kullanma hakkına sahip. Bu oran Yahudi, Katolik ve Protestanlar’da ise yüzde 86.

Ankete katılan Müslümanlar’dan oy kullanma hakkına sahip olanların yüzde 15’i de bu yıl başkanlık seçimlerinde oy kullanmayacağını belirtti.

Toplantıya konuşmacı olarak katılanlardan Müslüman demokrat kongre üyesi Keith Ellison da Müslümanlar’ı siyasete daha fazla katılmaya çağırdı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG