Erişilebilirlik

Amerika’da Bir Snowden Olayı Daha mı?


Amerika Adalet Bakanlığı, Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) için çalışan sözleşmeli bir personelin gizli bilgileri içeren dosyaları izinsiz şekilde aldığı gerekçesiyle tutuklandığını açıkladı.

Açıklamada, 51 yaşındaki Harold Thomas Martin adlı şüphelinin Ağustos’un sonlarında tutuklandığı belirtildi.

Açıklamada alınan bilginin içeriği açıklanmadı ancak “çok gizli” olarak nitelenen altı belgeden bahsedildi, bu belgelerin açıklanması halinde, bu durumun Amerikan ulusal güvenliğine büyük tehdit oluşturabilecek bir gelişme olabileceği vurgulandı.

New York Times, Martin’in hassas NSA kodlarını çaldığından şüphelenildiğini belirtti. Bunlar, Rusya, Çin, İran ve Kuzey Kore gibi ülkelerin bilgisayar sistemlerini kırabilen kodlar. NSA için sözleşmeli olarak çalışan şüphelinin Booz Allen Hamilton şirketinde danışmanlık görevi yaptığı da belirtildi.

Adalet Bakanlığı çalınan bilgilerle zanlının ne yaptığını açıklamadı. Gizli belgeler, Martin’in Maryland eyaletinin Glen Burnie kentindeki evinde bulundu.

Olayın 1,5 milyon hassas belgeyi çalan eski NSA çalışanı Edward Snowden’ın durumuna ne kadar yakın olduğu bilinmiyor. Amerikan hükümeti Snowden’ı casuslukla suçluyor. Suçlu bulunması halinde 30 yıl cezaevinde yatacak olan Snowden Rusya’da sığınmacı statüsünde yaşıyor.

XS
SM
MD
LG