Erişilebilirlik

Amerika Çin’i Kuzey Kore Konusunda Uyardı


ABD ve Güney Kore’ye yönelik nükleer tehditlerle tırmanan gerilim, Kuzey Kore'nin nükleer başlık taşıyabilen balistik füze denemesi yapacağını açıklamasıyla zirveye çıktı

Asya turuna Güney Kore’nin başkenti Seul’den başlayan Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Kuzey Kore’nin izole edilerek nükleer çalışmalarını terketmesi için Çin’in bü ülkeye yönelik yaklaşımını sertleştirmesi gerektiğini söyledi.

Güney Kore Dışişleri Bakanı ile Seul’de biraraya gelen John Kerry Kuzey Kore’nin uluslararası kamuoyu tarafından bir 'nükleer güç' olarak tanınmayacağını belirtti.

Kerry, Pentagon’un elinde Kuzey Kore’nin nükleer potansiyeli ile ilgili sızdırılmış bir istihbarat raporu olmasına ragmen, Pyongyang yönetiminin henüz bir balistik füzeye nükleer savaş başlığı yerleştirebilecek kapasiteye sahip olmadığı varsayımı üzerinde durduklarını söyledi.

Kuzey Kore son olarak Amerika topraklarına ve bölgedeki Amerikan hedeflerine karşı nükleer savaş açma konusunda ardı ardına tehdit savurmuştu. Pyongyang ayrıca bunu yapabilecek kapasiteye sahip olduğunu ortaya koymak için de bir başka nükleer füze denemesinin son aşamasına geldiklerini bildirmişti.

John Kery bu tehditleri kınayarak, Kuzey Kore halkının füzeye değil, gıdaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Kerry ayrıca “Güç gösterisinde bulunan lider değil, imkan istiyorlar” diye konuştu.

Amerika Dışişleri Bakanı, Pyongyang yönetimine nükleer çalışmalarının kaldırılmasına yönelik görüşmelere katılma çağrısını yineleyerek, Amerika’nın gerekirse ülkesini ve müttefiklerini savunmak için tereddüt etmeyeceğini söyledi.

Başkan Barack Obama da, "Kuzey Kore için artık kavgacı yaklaşımlarına son verme zamanı" dedi.

Obama, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile dün Beyaz Saray'da yaptığı görüşmede, Kuzey Kore'nin artık saldırgan davranışlarına son vermesi gerektiğini belirterek, kimsenin Kore Yarımadası'nda bir çatışma istemediğini söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya Yeşil Işık - 28 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:02 0:00
XS
SM
MD
LG