Erişilebilirlik

Amerika-Çin Ticaret Açığı Azalıyor mu?


Amerika-Çin Ticaret Açığı Azalıyor mu?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:06 0:00

Yıllardır, Çin firmaları Amerika’nın Çin’e sattığından daha fazla ürünü Amerika’ya satıyor. Bu ticaret açığı 2013 yılında 318 milyar dolara ulaştı. Fakat bu durumun değiştiğini gösteren bazı gelişmeler var

Amerikan limanlarındaki kargo gemileri Çin’e ihraç edilenden çok daha fazlasını bu ülkeden ithal ediyor. Bunun temel nedenlerinden biri birçok Amerikan firmasının üretimlerini Çin’e taşıması. Birçok firmaya bu aşamada yardımcı olan Rosemary Coates, Amerikalılar’ın işini kaybetmesine neden olan bu durumun değişmeye başladığını söylüyor.

“Çin, üretim sektörünü geliştirdi, sektör daha da cazip bir hal aldı, üretim maliyetini düşürmenin yanında bütün yan sanayi ve altyapı orada. Ancak bu durumda son zamanlarda bazı değişiklikler gözlemliyoruz, son birkaç yıl içinde Amerika’da üretime ilgi arttı.”

Üretim ve yan sanayiler Amerika’ya geri geliyor. Coates, tüketicinin ürünlerin nerede üretileceği konusunda alınacak kararlarda önemli rol oynadığını belirtiyor.

“Eğer ayakkabılar Amerika’da, buranın hammaddesiyle üretiliyorsa, fiyatı daha yüksek olabilir. Biz bunu uluslararası piyasanın yüzde on veya onbeş oranına getirmeye çalışıyoruz. Tüketici olarak burada üretilen bir ürüne yüzde on ya da onbeş daha fazla ödemek isteyip istemeyeceğinizle ilgili kararı sizin vermeniz gerekiyor.”

Büyük Amerikan şirketleri üretimlerini Çin’de yapıyor ama mallarını Amerika’da satıyor. İşşizliğin yüzde 6,7 oranında olduğu Amerika’da, üretim ve işsizlik ciddi bir siyasi konu.

New York Üniversitesi Profesörü Natalia Levina’ya göre, üretimi Amerika’ya geri getirmenin önemli nedenleri var.

“Bunlardan biri Amerikan işgücünün verimliliği ve teknoloji ile bağlantısı. Diğeri de stokları düşük seviyede tutma ihtiyacı. Bu da üretimin tüketime yakın olması gerektiği anlamına geliyor.”

Coates, bu sebeplere rağmen Çin ve diğer ülkelerdeki ucuz işçiliğin kısa vadede Amerika’ya dönüşü etkileyebileceği görüşünde.

“Konu, sadece üretimi kesip, Amerika’ya geri getirmekten ibaret değil. Tasarı, otomasyon, teknolojik gelişme ve ürünün bölgeselleştirilmesi ve yerel pazar için üretilmesi gibi önemli boyutları var.”

Çin’den gemiler dolusu ürün gelmeye devam ettikçe, uzmanlar yeni ürünler, yeni pazarlar ve Amerikalılar’a yeni iş sahaları açmanın, ticari hünerler gerektireceğini vurguluyor.
XS
SM
MD
LG