Erişilebilirlik

Amerika Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na Çağrıldı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta Washington ziyareti sırasında Büyükelçilik konutu önünde meydana gelen olaylarla ilgili olarak Amerika’nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın geçtiğimiz hafta Vaşington'u ziyareti sırasında, Büyükelçilik Kançılaryası önünde ABD güvenlik personelinin Sayın Bakanımızın yakın koruma ekibine karşı yerleşik diplomatik kural ve teamüller hilafına sergilemiş oldukları profesyonelliğe aykırı saldırgan davranışlar bugün Bakanlığımıza çağrılan ABD Büyükelçisi nezdinde sözlü ve yazılı olarak protesto edilmiş, ABD makamlarının bu olayı soruşturması ve gerekli açıklamanın tarafımıza yapılması resmen talep edilmiştir.

“ABD Büyükelçisi ile yapılan görüşmede, Sayın Cumhurbaşkanımızın Vaşington'da bulunduğu süre zarfında karşılaşılan ve ABD makamlarının gerekli önlemleri programın her aşamasında alamamasından kaynaklanan güvenlik zaaflarının, diğer her açıdan başarılı geçen bu önemli ziyareti gölgeleyemeyeceği vurgulanmıştır.”

Geçen hafta Salı günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Amerika Başkanı Donald Trump ile görüşmesinin ardından Türkiye Büyükelçiliği konutuna geçmişti.

Konut önünde bir grup protestocu önce Erdoğan’a sevgi gösterisinde bulunanlarla gerilim yaşamış, ardından olaya Erdoğan’ın koruma ekibinden görevliler de katılmıştı.

Olayda 11 kişi yaralanmış, 2 kişi gözaltına alınmıştı.

Ekranlara yansıyan görüntüler Amerika’da tepki çekmişti. Cumhuriyetçi Senatör John McCain Türkiye’nin Washington büyükelçisinin gönderilmesini istemişti.

Olayla ilgili Washington polisi ve Gizli Servis’in birlikte yürüttüğü soruşturma başlatılmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG