Erişilebilirlik

Amerika’da Bu Ay Meme Kanseriyle Mücadele Ayı


Ekim ayı Amerika’da 25 yıldır Meme Kanseriyle Mücadele Ayı olarak kutlanıyor. Ay boyunca halkı kanserin bu türü konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor, taramalar gerçekleştiriliyor ve erken teşhis ve tedavinin önemi vurgulanıyor.

​Sağlık Bakanı Kathleen Sebelius, ABD’de kadınların en büyük ikinci ölüm nedeninin göğüs kanseri olduğunu söyledi. Birinci neden cilt kanseri. 2011 rakamlarına göre, bu yıl da 200 bine yakın kadına göğüs kanseri teşhisi kondu. Bunlardan yaklaşık 40 bini yıl sonuna kadar hayatını kaybedebilir.

ABD’de her sekiz kadından biri meme kanserine yakalanma riski taşıyor. Ailesinde bu tür kanser geçirmiş yakın akrabası olanlar (anne, kızkardeş, kız evlat) için risk iki katına çıkıyor.

Başkan Obama da Beyaz Saray’dan yayınladığı kararnameyle Ekim ayını, Meme Kanseriyle Mücadele Ayı ilan etti ve bu alandaki sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi için yaptıkları çalışmalara hız vereceklerini bildirdi.Bu konudaki ayrıntıları Hülya Polat’ın Gökkuşağı adlı bloğunda bulabilirsiniz.


XS
SM
MD
LG