Erişilebilirlik

Amerika, Balkanlarda Refah İçin Kararlı


Amerikan Hükümetinin Görüşlerini Yansıtan Yorum

Amerika ve Avrupa Güneydoğu Avrupa ‘da ortak bir hedefi paylaşıyor. Hedef, Batı Balkan ülkelerinin Avrupa ve Avro-Atlantik kurumları ile bütünleşmesini ve istikrarını sağlamak. Amerika Dışişleri Bakan Yardımcısı James Steinberg” Bu yönetim göreve geldiğinden beri şunu söyledik: Amerika istikrarlı ve müreffeh bir Balkan bölgesi kurulması için kararlıdır. Bunu, bölgedeki tüm bölgelere hem Avrupa hem Avro-Atlantik hedeflerine ulaşmalarına yardım ederek ve bu ülkeleri hukuk düzenini güçlendirme, suç ve yolsuzlukla mücadelede ilerlemeye teşvik ederek ve bölgedeki tüm halklar için ekonomik fırsat geliştirerek sağlayacağız” şeklinde konuştu.

6 -9 Nisan tarihleri arasında Bakan Yardımcısı Steinberg Slovenya, Bosna-Hersek, Sırbistan ve Kosova’ya resmi ziyaret yaptı. Steinberg” Slovenya bir NATO müttefiki olarak sadece Balkanlar değil dünyanın başka yerlerinde ve özellikle Afganistan’da istikrarı geliştirmede önemli bir ortaktır. Slovenya’nın geçenlerde düzenlediği Brdo Konferansı bölge ülkelerinin istikrar ve fırsatları geliştirmek için nasıl biraraya gelebildiklerini gösteren iyi bir örnek oldu” dedi.

Bosna-Hersek’te durum çok daha karmaşık. Ülkenin üç etnik grubu, Sırplar,Hırvatlar ve Boşnaklar öndegelen konularda görüşbirliği içinde değil ve zıtlaşma içine girmeleri ülkeyi bir çıkmaza soktu. Bakan yardımcısı Steinberg, İspanya Dışişleri Bakanı ve AB dönem başkanı Miguel Angel Moratinos ile birlikte bir ortak ABD-AB mesajı yayınladı. Destek ve sürekli ilişki vurgulanan mesajda Bosnalı liderleri, Bosna-Hersek’in Avrupa ve Avro-Atlantik kurumlarıyla bütünleşmesi için gerekli reformlarda ilerleme sağlamaya teşvik umudu dilegetirildi. Bakan Yardımcısı Steinberg” Bosna’nın bölgedeki ortaklarının arkasında kaldığını görmek istemiyoruz” dedi.

Sırbistan’da Bakan yardımcısı Amerika’nın bölgede istikrarı güçlendirme kararlılığını tekrarladı ve Kosova ile pratik işbirliğini teşvik etti. Bakan yardımcısı Priştine’de ise Amerika’nın Kosova’nın egemenlik ve toprak bütünlüğüne yönelik taahhüdünü yeniden vurguladı.

Bakan Yardımcısı Steinberg “ Büyük başarılara rağmen daha yapacağımız çokşey var. Ancak ABD, AB ile birlikte daha parlak, istikrarlı ve müreffeh bir gelecek sağlamak için bölge ülkelerinin yanında yeralmayı sürdürecektir” dedi.

XS
SM
MD
LG