Erişilebilirlik

Amerika-Azerbaycan Bağları Güçlüdür


Amerikan hükümetinin görüşünü yansıtan yorum

Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, “Amerika ile Azerbeycan arasındaki bağlar derin, önemli ve sağlamdır” dedi. Clinton 4 Temmuz’da Bakü’e Azerbeycan Dışişleri bakanı Elmar Memedyarof ile düzenlediği ortak basın toplantısında iki ülkenin ticaret, eğitim dahil kültürel mübadele ve güvenlik işbirliği yoluyla yakın bağ kurduğunu söyledi.

Clinton” Askerlerimiz Kosova, Irak ve Afganistan’da omuz omuza savaştı. Bu önemli görevleri sürdürürken Azeri halkı ve hükümetinin bağlılığı ve özverisinden derin şükran duyuyoruz”dedi. Ortaklığı derinleştirmek, Bakan Clinton ve Azerbeycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyef’in ele aldığı konular arasındaydı. Clinton” Bölgesel egemenlik, güvenlik ve refah konusunda ortak çıkarları paylaşıyoruz. Şiddet yanlısı akımlarla mücadele gibi küresel sorunlara eğilme ve çevreye zarar vermeyen yeterli enerji kaynakları sağlamada işbirliği yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Aliyef ve Clinton, Dağlık Karabağ uyuşmazlığı ve sorunu çözmeye çalışan Minsk Grubu sürecini de görüştü. Clinton” Amerika, kuvvet ya da kuvvet kullanma tehditini reddeden, toprak bütünlüğü, eşit haklar ve kendi kaderini tayin hakkı öngören Helsinki ilkelerine dayalı barışcı çözüme bağlılığını sürdürmektedir. Başkan Obama, bu taahhüdü geçen Sekizler Grubu zirvesinde Rusya ve Fransa Cumhurbaşkanlarıyla yaptığı ortak açıklamada yeniden vurguladı”dedi. Aynı taahhüdü Cumhurbaşkanı Aliyef ile görüşmesinde tekrarladığını belirten Clinton, “Hem Azerbeycan hem Ermenistan’a kalıcı barışcı çözüme ulaşmaları ve uygulamalarında yardıma hazırız”şeklinde konuştu.

Bakan Clinton, Azeri sivil toplum ve gençlik liderleriyle yaptığı toplantıda Amerika’nın 234 yıllık tarihinde demokratik kurumları inşa ve tüm vatandaşlarına temel insan haklarını sağlamak için verdiği uzun ve güç mücadeleyi anlattı. Clinton, Azerbeycan’ın önemli ilerleme kaydettiği ve daha yapması gereken çok şey olduğunu vurguladı. Bakan Clinton” demokrasi sadece seçimlerden ibaret değildir. Demokrasi özgür basın demektir. Bağımsız yargı demektir. Saydamlık ve sorumlu tutulan kurumlar ve liderler demektir. Ve demokratik diyalogun gelişmesine yardım eden yeni teknolojler ve sosyal medyanın sağlanması demektir”dedi.

XS
SM
MD
LG