Erişilebilirlik

Amerika Asıllı İranlı Press Tv Sunucusu ABD'de Gözaltında


Amerika doğumlu İranlı Tv sunucusu ve belgesel yapımcısı Merziye Haşimi, Amerika'da Pazar gününden bu yana gözaltında

İran’ın İngilizce yayın yapan haber kanalı Press TV’nin Amerika doğumlu çalışanı Merziye Haşimi, Amerika’da polis tarafından Missouri'de gözaltına alındı.

St. Louis Lambert Havalimanı’nda alınan Haşimi’nin başkent Washington’da Pazar gününden bu yana gözaltında tutulduğu belirtilirken, hakkındaki suçlamaya ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Amerika Federal Soruşturma Bürosu FBI da konuya ilişkin soruları yanıtsız bıraktı.

Press TV, sunucu ve belgesel yapımcısı Haşimi’nin, ailesini ziyaret etmek üzere Amerika’da olduğunu ve gözaltına alındıktan iki gün sonra kızını aramasına izin verildiğini açıkladı.

Press TV, Haşimi’nin Melanie Franklin adıyla Amerika’da dünyaya geldiğini, Müslüman olduktan sonra adını Merziye Haşimi olarak değiştirdiğini de belirtti.

Press TV, Haşimi’nin gözaltında tutulduğu sürede kendisinin başörtüsü takmasına izin verilmediğini ve yemek olarak kendisine domuz eti verilmek istendiğini bu sebeple iki gündür sadece bisküvi yediğini öne sürdü.

Haber ajansı Reuters, bu iddiaları henüz doğrulayan bir bilgiye ulaşamadığını belirtti.

Haşimi 10 yıldan uzun bir süredir İran’da yaşıyor. ABD'de Müslüman kadınlara ve Afrika kökenli Amerikalılara karşı uygulanan ayrımcılıkla ilgili haberler yapmıştı.

XS
SM
MD
LG