Erişilebilirlik

Amerika Asgari Ücreti Tartışıyor


Amerika’da federal hükümette çalışan sözleşmeli işçiler için asgari ücreti arttırma planının açıklanması, Washington’da tekrar gündeme oturan asgari ücret tartışmasının ilk adımlarından biri oldu

Beyaz Saray’dan bugün yapılan açıklamada Başkan Obama’nın, federal hükümette çalışacak yeni sözleşmeli işçilere uygulanacak asgari ücreti saatte 7,25 dolardan 10,10’a çıkarmak için kararname imzalayacağı bildirildi. Açıklamada, 2012 yılında 16 bin federal çalışanın asgari ücret ya da altında bir rakam kazandığına değinildi. Yeni karar önümüzdeki aylarda az sayıda işçiyi etkileyecek.

Ancak görevinin 6’ıncı yılına giren Başkan Obama ve Cumhuriyetçiler arasında oluşan daha büyük tartışma, ulusal düzeyde asgari ücretin artırılması konusunda. Asgari ücrette yapılacak değişiklik 3,6 milyon çalışanı etkileyebilir.

Beyaz Saray federal sözleşmeli işçiler için asgari ücretin 10,10 dolara çıkarılmasının düşük maaşlı inşaat işçileri ve askeri üslerde mutfak ve çamaşır işlerini yapan personelin maaşlarında iyileşme anlamına geleceğini açıkladı. Yılda 21 bin dolar maaş anlamına gelecek değişiklik, 3 kişilik bir aileyi yoksulluk sınırının üzerine taşıyor.

Beyaz Saray planı bu akşam yapılacak Birliğin Durumu konuşmasının öncesinde açıkladı. Açıklamada ülkede asgari ücretin artırılmasının, istihdam oranını tehdit etmeden yoksulluğu azaltacağını ve düşük gelirli işçilerin moralinde iyileşmeye neden olacağı belirtildi. Değişiklik, Başkan Obama’nın ülkede gelir dağılımındaki eşitsizliklerin giderilmesi için yaptığı çağrıya paralel bir siyaset oluşturuyor.

Amerika’da bazı şirket yöneticileri asgari ücretin arttırılması konusunda Başkan Obama’yla hemfikir. Ancak 2013’te yaptığı Birliğin Durumu konuşması sonrasında Kongre, asgari ücretin arttırılması önerisine karşı çıkmıştı.

Asgari ücretin arttırılmasına karşı çıkanlar ise bunun işletmelere zarar vereceğini ve istihdam yaratımını azaltacağını söylüyor. Karşıtlar, aynı zamanda bazı işverenlerin düşük ücretli işçilerine zam vermek yerine kovmayı tercih edebileceklerini belirtiyor.

Amerika’daki 50 eyaletin 20’sinde eyaletin belirlediği asgari ücret, mevcut ulusal asgari ücret olan 7,25 dolardan yüksek. Ancak hiçbir eyalette asgari ücret Başkan Obama’nın önerdiği 10,10 dolar düzeyinde değil. CNN’in geçenlerde yaptığı bir ankete göre Amerikalılar’ın yüzde 73’ü asgari ücretin yükseltilmesini destekliyor.
XS
SM
MD
LG