Erişilebilirlik

Eşcinsel Evlilikleri Anayasa Mahkemesi'nde


Amerika Anayasa Mahkemesi, evliliğin sadece bir kadın ve bir erkek arasında olabileceğini öngören yasalarla ilgili davayı ele almaya hazırlanıyor.

Amerika’da dört eyalet son seçimlerde eşcinsel evlilik yasasına onay verdi. Eşcinsel haklarını savunan gruplar bu yasanın ülke genelinde uygulanmasını ve eşcinsellere karşı ayrımcılık yapan tüm yasaların iptalini istiyor.

George Ramirez ve hayat arkadaşı German Roa 16 yıldır birlikte yaşıyor. Artık Ramirez ve Roa’nın eşcinsel evliliğin son seçimlerde yasallaştığı Maryland eyaletinde evlenmeleri mümkün. Ramirez, “Biz de herkes gibi evlilik seçeneğini değerlendirme fırsatına ve evliliğin sağladığı yasal haklara sahip olmak istiyoruz,” diyor.

Eşcinsel hakları savunucuları Kasım seçimlerinde eşcinsel evliliğin dört eyalette yasallaşmasıyla zafer kazandı. Sıradaki hedefleriyse, eşcinsel evliliği ülkenin diğer eyaletlerinde de yasallaştırmak.

Minnesota eyaletindeki eşcinsel hakları örgütleri, bu eyaletteki seçmenlerin eşcinsel evliliğe onay vermesini sevinçle karşıladı. Minnesota, 30 farklı eyaletin daha anayasasında kemikleşmiş evlilik yasasını reddeden ilk eyalet oldu.

Şimdi yasamanın da eşcinsel evliliği yasallaştırması bekleniyor. Minneapolis Eyalet Meclisi Üyesi Gary Schiff: “Bundan sonra eşcinseller dikkatlerini eyalet merkezine çevirecek ve evlilik eşitliğini sağlayan yasanın çıkmasını isteyecek,” diyor.

Son seçimlere kadar, Amerika’da hiçbir eyalet eşcinsel evliliği halk oyuyla onaylamamıştı.

Maryland Aile Birliği Başkanı Derek McCoy eşcinsel evliliğe karşı. McCoy, eyaletteki yeni evlilik eşitliği yasasının iptali yolunda davalar açılmasını bekliyor.

McCoy, “Maryland eyaletinde evlilik tanımını değiştirdik. Artık eşcinsel evliliğin ne olduğu çocuklara anaokulunda, ilkokulda, ortaokulda öğretilecek ve çocuklarınız bu konuyu sadece öğrenmekle kalmayıp, bunun doğru bir şey olduğu yönünde etkilenecek,” diyor.

Eşcinsel hakları savunucuları, evliliğin ötesinde diğer sorunların da çözülmesini istiyor. Amerika’daki en büyük eşcinsel hakları örgütü, ulusal televizyon kanallarında evlilik konusunda kazandıkları zaferle ilgili bir reklam kampanyası başlattı ve eşcinseller için daha fazla medeni haklar istedi. Örgütün direktörü Brian Moulton “Evlilik eşitliği eşcinsellerin öncelikli sorunu değil. Çalışanların hakları veya konut hakları gibi temel konular daha önemli. Şu anda, bir çalışanı eşcinsel olduğu işten atmak 29 eyalette yasal olan bir durum,” diyor.


Washington’daki Brookings Enstitüsü’nde sosyal politika uzmanı William Galston, “Sosyal konularda ani bir yaklaşım değişikliği görmek pek mümkün değil. Herkesin eşit haklara sahip olması hedefi önce eyalet düzeyinde gerçekleşecek ve sonra daha yavaş bir şekilde federal düzeye yansıyacak,” diyor.


Eşcinsel hakları örgütleri, evlilik konusunda yakaladıkları başarının, ayrımcılığı bitirmeyi hedefleyen benzer kampanyalara ilham kaynağı olmasını umuyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG