Erişilebilirlik

Amerika Afganistan'daki Ek Askerlerinin Tamamını Geri Çekti


Amerika Savunma Bakanı Leon Panetta, iki yılı aşkın bir süre önce Afganistan’a gönderilen 33 bin ek askerin tamamının geri çekildiğini bildirdi.

Bu çekilmenin ardından Afganistan’da görev yapan Amerikan birliklerinin sayısı eski rakama, 68 bine indi.

Başkan Barack Obama, 2009 yılında göreve geldiğinde ilk icraatlarından biri olarak Afganistan’daki birlik sayısını arttırmaya karar vermişti. Karar, Taleban’ı geri püskürtmek ve Afgan ordusunu eğitmek için zaman kazanmayı amaçlıyordu.

Amerika tüm askerlerini Afganistan’dan 2014 yılı sonuna kadar çekmeyi planlıyor. Ek askerlerin çekilmesi Eylül ayı sonunda planlanıyordu, ancak Beyaz Saray bu erken açıklamanın, 2014’teki planı bozmayacağını bildirdi.

Kararın Başkan Obama’nın Afganistan’a istikrar kazandırma planlarını nasıl etkileyeceği sorgulanıyor. NATO bir süre önce Afganistan’da Afgan askerleriyle birlikte yürütülen ortak operasyonların kısıtlanacağını açıklamıştı. Karar özellikle Afgan asker ve polisleri arasında koalisyon askerlerine düzenlenen silahlı saldırıları izliyor. Bu saldırılarda 50’nin üzerinde koalisyon askeri öldürülmüştü.

Leon Panetta Yeni Zelanda'da

Ek birliklerin tamamının geri çekildiği haberi, Amerika Savunma Bakanı Leon Panetta’nın Asya ve Pasifik ülkelerine yaptığı ziyarete rastlıyor. Panetta halen Yeni Zelanda’da bulunuyor.

Amerika, Çin’in hem askeri hem de ekonomik bir güç olarak yükseldiği bu dönemde özellikle Asya-Pasifik bölgesindeki nüfuzunu yeniden güçlendirmeye çalışıyor.

Leon Panetta, Yeni Zelanda’dan önce Çin’deydi. Üç gün bu ülkede temaslar yürüten Panetta, bir Çin donanma üssünde incelemelerde bulundu, kendisine bir savaş gemisi ve bir denizaltıyı inceleme fırsatı verildi.
XS
SM
MD
LG