Erişilebilirlik

Amerika 2018'e Güçlü Bir Ekonomiyle Giriyor


Amerika 2018'e Güçlü Bir Ekonomiyle Giriyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00

Trump gibi hiç denenmemiş, yeni bir liderle ilgili oluşan kaygılara rağmen dünyanın en büyük ekonomisi olan Amerika, yılı yüksek bir notla bitirecek. Amerikan ekonomisi, şu an son iki yılın en hızlı büyümesine ulaşmış durumda. Tarihi düşük seviyelere ulaşan işsizlik, yükselen hisse senetleri ve dünya genelinde ekononik anlamda bir toparlanma. Bu hareketliliğin 2018’e de taşınması bekleniyor. Ancak uzmanlar yeni yılın yeni zorluklar getirebileceğini söylüyor.

Mali krizin başlangıcından 10 yıl sonra, Amerikan ekonomisi tartışmalı bir başkanın idaresinde çoğu ekonomistin beklentisinin aksine iyi durumda.

Greg McBride, “Bu büyük sürpriz oldu. İstihdam devam etti. Şirket karlılıkları arttı. Bir büyümeye tanık olduk. Bu da borsaları yükseltti. Yaşadığımız bir başka sürpriz de borsalarda hiç dalgalanma olmamasıydı,” diyor.

Şimdi, vergi yasasının çıkarılmasıyla elde ettiği başarıyla birlikte Başkan Donald Trump, geleceğin hiç olmadığı kadar parlak göründüğünü söylüyor: “Amerikalılar gelecekle ilgili heyecanla doldu. Daha önce hiç görmedikleri bir iyimserlik var. Bunu tüm verilerde görüyorsunuz. Ülkemizin önündeki inanılmaz imkanlar bize coşku veriyor.”

Ulusal İş Ekonomisi Birliği tarafından yapılan son bir araştırmaya göre iş dünyası da başkanın bu pozitif yaklaşımını paylaşıyor.

Ulusal İş Birliği'nden Ken Simonson, “Çok daha iyimserler. Eylül ayındaki araştırmada çoğu şartların terse dönmesi konusunda riskin daha büyük olduğunu söylüyordu. Şimdiyse yüzde 60’tan fazlası, riskin olumlu yönde değiştiğini düşünüyor,” şeklinde konuşuyor.

Ancak yine de öngörülemeyen riskler çok uzak değil.

Markit Makro Ekonomi Danışmanı Ken Matheny, “Örneğin Kuzey Kore konusunda gördüğümüz, jeopolitik bir risk. Mali piyasalarda her zaman bir bozulma riski vardır. Bu genelde denizaşırı bir noktada başlar ve ardından 2007, 2008 ve 2009’da gördüğümüz gibi içeride bozulmayı başlatabilir,” diyor.

Enflasyonun çok düşük olduğu, faizlerin yükseldiği ve büyük bilançoların olduğu yeni yılda Merkez Bankası’nda da bir görev değişimi olacak. Ayrıca 2018’de yapılacak Kongre ara seçimlerini de listeye eklemek gerekiyor:

Mark Hamrick, “Elbette Washington’da siyaset önemli. Önümüzdeki yıl Kongre ara seçimlerinin yapılmasından dolayı önemli bir zaman dilimine girdik. 2020’deki başkanlık seçimleri için de hazırlıkların başlayacağı bir dönem olacak,” şeklinde konuşuyor.

2017’de küresel ekonomi yüzde 4 oranında büyüdü ve yeni yılda da istikrarlı bir büyüme bekleniyor. Ancak ekonomistler Amerika’nın petrol zengini Ortadoğu ülkeleriyle ilgili politikalarının bir fitili ateşleyebilme olasılığıyla, potansiyel bir ekonomik krize karşı Avrupa’yı yakın takipte tutuyor.

XS
SM
MD
LG