Erişilebilirlik

Amerika 11 Eylül'de Kaybettiği Vatandaşlarını Andı


Amerika’da bugün 11 Eylül 2001’deki terörist saldırılarda hayatını kaybedenler anılıyor.

Başkan Barack Obama, Washington’daki Savunma Bakanlığı (Pentagon) önüne yapılan törene katıldı. 11 Eylül’de bakanlık binasında hayatını kaybedenlerin anısına bir çelenk bırakan Başkan bir de konuşma yaptı.

Obama, 11 Eylül’de Amerika’ya saldıranların sadece binalara değil Amerika fikrine saldırdıklarını söyledi. Barack Obama, “Hayatını kaybedenlere verebileceğimiz en büyük onur Amerikalılar olarak, Amerikalı kimliğimizle yaşamaktır” dedi.

(Soldan Sağa) Başkan yardımcısı Joe Biden, eşi Jill Biden ve New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg
(Soldan Sağa) Başkan yardımcısı Joe Biden, eşi Jill Biden ve New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg

Başkan Barack Obama, Pentagon’daki konuşmasında son günlerde hem Amerikan hem dünya kamuoyunun gündemini meşgul eden “Amerika İslam diniyle savaşta mı?” tartışmalarına da atıfta bulundu. Obama, “Amerika İslam diniyle savaş içinde değil. Bize bir din saldırmadı. Bize dini çarpıtan bir grup inan tarafından saldırıldı” dedi.

Başkan’ın eşi, First Lady Michelle Obama ise Pennsylvania’daki törende eski başkan Bush’un eşi Laura Bush’a eşlik etti. 11 Eylül’de teröristlerin kaçırdıkları bir uçak yolcuların direnmesi sonucu Shanksville’deki bir tarla üzerinde düşmüştü. Uçağın Shanksville’de düştüğü yer artık ulusal bir anıta dönüştü. Michelle Obama, buradaki törende yaptığı konuşmasında “Burası gelecek nesiller için bir sorgulama ve anma yeri olacaktır” dedi.

Amerika’da 11 Eylül’de hayatını kaybedenlerin anıldığı bir tören de saldırıların en çok can aldığı New York kentinde düzenlendi. Bu törende başkan yardımcısı Joe Biden hazır bulundu. Yetkililerin yanı sıra vatandaşların da katıldığı tören “Sıfır Noktası” olarak adlandırılan, eskiden İkiz Kuleler’in yükseldiği noktada yapıldı.

Tören sabah saat 8.46’da saygı duruşuyla başladı. Teröristlerin kaçırdığı ilk uçak Dünya Ticaret Merkezi’nin kuzey kulesine tam bu saatte çarpmıştı. Bundan 17 dakika sonra, diğer kuleye ikinci uçağın çarptığı dakikada ikinci bir saygı duruşu yapıldı.

11 Eylül saldırılarında ölen 2752 kişinin adları her sene olduğu gibi bu seneki törende de aileleri tarafından okundu.

Obama, bugün yaptığı haftalık konuşmasında 11 Eylül Cumartesi gününün “Ulusal Hizmet ve Anma Günü” olarak belirlendiğini ifade etti. Obama konuşmasında saldırılardan çıkarılacak dersler üzerinde durdu. Başkan, “bugünden çıkarılacak en büyük ders Amerika’nın tek bir ulus olarak, ortak idealler peşinde koşan vatandaşlardan oluştuğudur” dedi.

Barack Obama, El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in hala arandığını hatırlattı ve “Bin Ladin’i yakalamak önceliğimiz” diye konuştu. Obama, Amerika’nın yürüttüğü operasyonlarla El Kaide’nin komuta kademesini daha çok saklanmak ve kaçmaya zorladığını belirtti.

Cumhuriyetçiler ise haftalık konuşmalarında İslam ideolojisiyle saldırıların arkasındaki ideolojinin karıştırılmaması gerektiği üzerinde durdu. Arizona senatörü Jon Kyl, “militan ideolojileri benimseyenlerle dünyada 1 milyardan fazla insanın inandığı İslam dinine mensup Müslümanları karıştırmamalıyız” dedi.

Taleban'dan 11 Eylül Mesajı

Öte yandan Afganistan’da Taleban bugün yayınladığı bir bildiride “Amerika’nın yanlış bir politika yürüttüğünü” ve bu politikalarla tüm dünyadaki Amerikan vatandaşlarının hayatını tehlikeye attığını savundu.

Mesajda ayrıca Amerika’nın Afganistan’dan çekilmemesi halinde barışa yönelik bütün fırsatları kaçıracağı ve Afganistan’daki operasyonlarının da başarısızlığa uğradığı belirtildi.

XS
SM
MD
LG