Erişilebilirlik

Amerika'da Göçmen Mirası Ayı Kutlanıyor


Amerika'da Göçmen Mirası Ayı Kutlanıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:51 0:00

Göçmen Miras Ayı Amerika’da her yıl Haziran ayında çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. O etkinliklerden biri de başkent Washington’da bazı Kongre üyeleriyle çeşitli etnik grupların temsilcilerini biraraya getiren toplantıydı.

Senato binasındaki etkinliği düzenleyenler arasında Turkish Heritage Organization- Türk Mirası Derneği de vardı. Gecede göçmenlere yardımlarından dolayı bazı Kongre üyelerine ödüller verildi. Kongre üyeleri de ödüllerini alırken birer konuşma yaptılar.

Demokrat Parti Illinois Senatörü Dick Durbin konuşmasında kendi göçmen geçmişine atıfta bulundu, göçmenliğin Amerika’yı tanımladığını söyledi.

New Jersey’den Demokrat Kongre üyesi Bill Pascrell’in ödülünü ise sunumunu Türk Mirası Derneği’inden Ali Çınar yaptı.

Bill Pascrell konuşmasına Suriyeli bir ailenin fotoğrafını göstererek başladı ve bu ailenin Amerika’ya gelmesine yaptığı katkıyı anlattı.

Pascrell, “İster İrlandalı ister Suriyeli olsun fark etmez” ifadesini kullandı ve iyi göçmenlik politikalarının üretilmesi gerektiğini savundu. Bunun Amerikalılar’ın yararına olacağını söyledi.

Pascrell’in Cumhuriyetçi Parti başkan adayı olması kesinleşen Donald Trump’a söyleyecekleri de vardı: “Bir şey duyunca bir şey söyleyin, ben başkan adaylarından birinden bir şeyler duydum, ben o başkan adayına çağrı yapıyorum: ‘Dışarı!’ Çünkü bu Amerika değil, buna bir son vermeliyiz. Kendisinden utanıyor olmalı. Biraraya gelelim ve yapmamız gerekeni yapalım. Bu ödülü nereden geldiklerine bakmadan bütün Amerikalılar adına kabul ediyorum.”

Haziran ayında Göçmen Miras Ayı çerçevesinde daha birçok etkinlik düzenlenmesi planlanıyor.

XS
SM
MD
LG