Erişilebilirlik

Şam’da Askerler Cenaze Törenine Ateş Açtı


Şam’da Askerler Cenaze Törenine Ateş Açtı

Dün başkentte öldürülen üç kişi için yapılan cenaze töreninde cemaatin üzerine ateş açıldı

Dün başkentte öldürülen üç kişi için yapılan cenaze töreninde cemaatin üzerine ateş açıldı.

Şam’ın Mezze semtinde yapılan törene binlerce kişinin katıldığı bildirilmişti. Yaralanan olmakla birlikte can kaybı konusunda bilgi alınamadı.

Bu arada Suriye'yi ziyaret etmekte olan Çin Dışişleri Bakan yardımcısı Zhai Jun, taraflara çatışmalara son vermeleri çağrısında bulundu.

Çinli diplomat, Şam’da, Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, hükümetinin 26 Şubat için planlanan anayasa referandumunu desteklediğini söyledi.

Yeni anayasa yaklaşık 50 yıldır iktidarda bulunan Baas partisinin gücünü azaltıyor ve ilk kez devlet başkanının görev süresine sınır getiriyor. Muhalefet ve rejim karşıtları, oyalama taktiği olduğu gerekçesiyle referandumu desteklemiyor.

BM Genel Kurulu, dün, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı çekilmeye çağıran ve hükümetinin insan hakları ihlallerini şiddetle kınayan karar tasarısını ezici çoğunlukla kabul etti.

Karar tasarısına 137 ülke evet oyu verirken 12 ülke hayır oyu kullandı. 17 ülke ise çekimser kaldı. Güvenlik Konseyinde benzer bir karar tasarısını veto eden Rusya ve Çin yine hayır oyu kullandı.

Karar tasarısı bağlayıcı olmamakla birlikte dünya kamuoyunun görüşünü yansıttığı için önemli.

BM Genel Sekreteri Ban ki Moon, oylama öncesi Suriye'de sivil halkı hedef alan saldırıların insanlığa karşı suç boyutuna ulaştığını söylemiş ve Esat’ın referandum kararı konusunda “Önce kendi insanlarını öldürmekten vazgeçsin” demişti.

Esat ordusunun sivil halka karşı açtığı savaş sürerken saf değiştirip Özgür Suriye Ordusu'na katılan askerlerin sayısı da hergün artıyor.

Az önce:

Son aylarda askeri birliklerin Hama ve Humus'a yaptıkları saldırılarda ölenlerin birçoğu çocuk:

XS
SM
MD
LG