Erişilebilirlik

Altyapı Paketine Destek Var “Biden Planı”na Yok


Amerika’da yapılan bir anket halkın yüzde 79’unun yollar, demiryolu, limanlar ve köprülerin bakımdan geçirilmesine destek verdiğini ortaya koydu. Ancak aynı ankete göre halkın önemli bir bölümü, “Biden planı” olarak sunulduğunda pakete destek vermiyor.

Ankete göre, halkın yüzde 71’i hızlı internetin bütün Amerikalılar’ın hizmetine sunulmasına destek veriyor. Yüzde 68’i boru hatlarının değiştirilmesi taraftarı. Yüzde 66’sı da yenilenebilir enerjide vergi indiriminin uygun olduğunu düşünüyor.

Amerikalılar ayrıca Biden’ın altyapı paketini ödeme planına da destek veriyor. Ankete göre halkın yüzde 64’ü şirketlerin vergilerinin arttırılmasını destekliyor.

Ancak ankette dikkat çeken unsurlardan biri de, genel sorulardan ''Biden’ın sunduğu paket'' şeklinde özel sorulara gelince pakete desteğin önemli ölçüde azalması.

Halkın sadece yüzde 45’i Biden yönetiminin altyapı planına destek vereceğini belirtiyor. Yüzde 27’si plana karşı ve yüzde 28’i de kararsız olduğunu kaydediyor.

Destekteki düşüş parti çizgisinde

Anketteki düşüş parti çizgisinde. 10 Cumhuriyetçi seçmenden sadece 2’si, 10 bağımsız seçmenden de sadece 3’ü Biden’ın altyapı planına destek verdiğini belirtiyor. 10 Demokrat’tan 7’si plana destek veriyor.

Cumhuriyetçiler planı şiddetli bir şekilde eleştiriyor. Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell özellikle planda yer alan vergi artışlarına tepkili. Cumhuriyetçiler ayrıca planın “çevreci”olarak nitelenen bölümlerine de karşı.

Bazı Demokrat isimler de planla ilgili endişelerini dile getirmiş durumda.

Georgetown Üniversitesi’ndeki ekonomistler ise 1.5 trilyon tutarındaki altyapı yatırımının 15 milyon iş imkanı yaratabileceği düşüncesinde.

Biden, geçen hafta içinde yaklaşık 2.3 trilyon dolarlık altyapı planını kamuoyuna sunmuştu.

Başkan Biden’ın bu ay içinde altyapı paketinin ikinci bölümünü açıklaması bekleniyor. Paketin toplamda 4 trilyon doları bulması bekleniyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG