Erişilebilirlik

Altın Alanın da Satanın da Yüzünü Güldürüyor


Altın Alanın da Satanın da Yüzünü Güldürüyor

Bir ons altın, geçen hafta 1,800 dolara çıktı. Altın fiyatlarındaki hızlı artışın alıcıları harekete geçirmesiyle altın piyasası son yılların en hareketli günlerini yaşıyor. En güvenilir yatırımların başında gelen altın özellikle New York’ta büyük ilgi görüyor.

New York’ta altın alışverişi yoğun şekilde devam ediyor. Kuyumcular altın satanlarla pazarlık ederken, müşteriler de daha çok altın alma peşinde. Empire Gold Buyers şirketinden Gene Furman durumdan memnun:

"Bu küçücük altının fiyatı 4 bin dolardan fazla. Bütün dünya ekonomik kriz yaşarken, altın fiyatları inanılmaz yükseldi. Altınlarını satanların oranı da bu yüzden son günlerde yüzde 25- 30 arttı."

Altını tartıp değerini belirlemek yüzyıllardır yapılan kolay bir işlem. Gene Furman altın alırken neye dikkat ettiklerini anlatıyor:

"Altını bir taşa sürtüyoruz, geride biraz toz bırakıyor. Eğer toz aynı renkteyse altın 14 karat demektir, rengi koyulaşırsa o zaman altının 10 karat değerinde olduğunu anlarız."

Brooklynli Mandy, yarım saat içinde kuyumcuya altın satmak için gelen beşinci müşteri. Altınlarını satmak için birçok nedeni var:

"Ekonomik kriz, işsizlik, kira."

Eşini geçen yıl kaybeden Mandy işten de çıkarılınca zor durumda kalmış. Altınlarının karşılığında aldığı 3,500 dolar onu bir süre rahatlatacak. Mandy şöyle konuşuyor:

"Hepsinin manevi değeri vardı, ama şu an başka çarem yok."

Gene Silverman, eski bir kız arkadaşının hediyesi olan altını bozdururken şunları söylüyor:

"Biraz paraya ihtiyacım var, emeklilik hesaplarıma dokunmak istemediğim için bunu paraya çeviriyorum. Altın çok iyi bir yatırım. Tıpkı bir banka hesabı gibi son derece istikrarlı."

Borsanın sürekli dalgalandığı bir ortamda birçokları için altın, hala en güvenilir yatırım.
XS
SM
MD
LG