Erişilebilirlik

Altın Palmiye Ruben Östlund’ın “The Square” Filmine Gitti


70’inci Cannes Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu. Altın Palmiye ödülü bu yıl İsveçli yönetmen Ruben Östlund’ın “The Square” filmine gitti. "En İyi Kadın Oyuncu Ödülü"nü Fatih Akın’ın “İn The Fade/Solgun” filminde başrol oynayan ünlü oyuncu Diane Kruger, "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü ise “Hiçbir Zaman Gerçekten Burada Değildin” filminde başrol oynayan Joaquin Phoenix aldı.

Monica Belluci’nin sunduğu ödül gecesi renkli anlara sahne oldu. “Faute d’Amour” filmi için Jüri Özel Ödülü’nü alan Rus Andrey Zvyagintsev teşekkür konuşmasını yaparken, salondan “Altın Palmiye almalıydı” bağırışları duyuldu.

Türk asıllı Alman yönetmen Fatih Akın’ın, bir neo-nazi saldırıda yakınlarını yitiren Alman-Türk bir ailenin dramını anlatan “In The Fade / Solgun” filminde, oynadığı anne rolü ile "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü almayı başaran Diane Kruger, “Kardeşim Fatih, bana inandığın için teşekkürler. Bunu hiç unutmayacağım” diyerek ödülünü aldı.

"En İyi Erkek Oyuncu" ödülünün kendisi için sürpriz olduğunu söyleyen Joaquin Phoenix ise, ayağındaki Converse spor ayakkabılarını göstererek, “Bu ödülü beklemediğim ayakkabı seçimimden belli sanırım” deyince salon kahkahaya boğuldu.

Cannes Büyük Ödülü'nü alan “Dakikada 120 Kalp Atışı” filminin yönetmeni Robin Campillo seyirciden en çok alkış alan yönetmen oldu.

Törene katılmayan Cannes 70’inci Yıl Ödülü’nü alan Nicole Kidman ile En İyi Mizansen Ödülü’nü alan Sofia Coppola video mesajı aracılığıyla teşekkür etti.

İşte jüri başkanlığını İspanyol yönetmen Pedro Almadovar’ın yaptığı 70’inci Cannes Film Festivali ödülleri:

Altın Palmiye: Ruben Östlund- “The Square”

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Diane Kruger – “In The Fade” /Gölgede

En iyi Erkek Oyuncu Ödülü: Joaquin Phoenix – “You were never really here”/Hiçbir zaman gerçekten burada değiddin

En İyi Mizansen Ödülü: Sofia Coppola – “Les Proies” /Avlar

Cannes Büyük Ödülü: Robin Campillo – “120 Battements par Minute” /Dakika’da 120 atış

En İyi Kısa Metraj Filmi: Qiu Yang – “Une Nuit Douce” /Yumuşak bir gece

Jüri Özel Ödülü: Andrey Zvyagintsev - “Faute D’Amour” /Aşksızlık

Altın Kamera Ödülü: Leonor Seraille - “Jeunne Femme” /Genç kadın

En İyi Senaryo Ödülü: “Mise a mort du cerf sacre”/ Kutsal Geyiğin Ölümü ve “You were never really here” /Hiçbir Zaman Gerçekten Burada Değildin.

Cannes 70’inci Yıl Ödülü: Nicole Kidman

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG