Erişilebilirlik

Dokuz Eyalet Ekonomiyi Yeniden Açmada Ortak Hareket Edecek


New York Valisi Andrew Cuomo

ABD'de New York, New Jersey, Connecticut, Pennsylvania, Rhode Island ve Delaware eyaletlerinin valileri yaptıkları ortak açıklamada, ekonomilerinin, okullarının ve iş yerlerinin yeniden açılması konusunda birlikte hareket edeceklerini açıkladı. Batıdaki üç eyalet California, Oregon ve Washington valileri de benzer karar aldı.

ABD’deki Corona virüsü vakalarının yüzde 60'ının görüldüğü altı eyalet valisi, New York valisi Andrew Cuomo’nun öncülüğünde video konferans aracılığıyla ortak basın toplantısı düzenledi.

Valilerin ortak kararı, Başkan Donald Trump’ın Twitter üzerinden yaptığı “Amerika'da ekonomik faaliyetlerin yeniden ne zaman başlatılacağına eyalet valilerinin değil kendisinin karar vereceği” açıklamasının saatler sonrasında geldi.

Altı vali, eyaletlerinin hayata yeniden dönmesi konusunda planlamalarını eşgüdüm içerisinde yapacaklarını kaydetti. Altı eyaletten sağlık ve ekonomi yetkililerinin, günlük yaşamın çoğunu durma noktasına getiren kısıtlamaları hafifletmek için stratejiler geliştirmeye hemen başladığı açıklandı.

Vali Cuomo, ''Akıllı bir şekilde işbirliği yapacağız, verileri inceleyeceğiz, deneyimlerden yararlanacağız. Bu işbirliği bize rehber olacak yeni parametreler sağlayacak. Ekonomiyi yeniden açmayı dört gözle bekliyoruz ama bunu akıllı bir planla yapamazsak, yanlış yaparsak geri tepebilir. Bunu akıllıca yapmak, verimli bir şekilde yapmak ve koordineli bir şekilde yapmak durumundayız'' dedi.

Eyaletler arasındaki işbirliğinin, ekonominin yeniden açılmasına ilişkin kararı kendisinin vereceğini söyleyen Başkan Trump'a karşı çıkmak anlamına gelip gelmediği yönündeki bir soruyu New Jersey Valisi Philip Murphy, ''Sadece gerçeklere dayalı kararlar almaya odaklıyız'' diye yanıtladı.

Ülkenin batısındaki California, Oregon ve Washington eyaletlerinin valileri de işletmelerin yeniden açılması konusunu ortak yaklaşımla ele alacakları yönünde anlaşmaya vardıklarını açıkladılar ancak kesin bir tarih vermediler, eyaletlerde yaşayanların sağlık durumunun bu kararda belirleyici olacağını söylediler.

ABD’nin doğusunda ekonomiyi yeniden açmak için ortak hareket etme kararı alan altı eyaletlerdeki Corona virüsü ve can kaybı sayısı şöyle:

New York. : 195.031 vaka 10.056 can kaybı

New Jersey. : 64.584 vaka 2.443 can kaybı

Pennsylvania : 24.292 vaka 590 can kaybı

Connecticut : 13.381 vaka 602 can kaybı

Rhode Island : 2.976 vaka 73 can kaybı

Delaware : 1.761 vaka 6 can kaybı

ABD’nin batısında ekonomiyi yeniden açmak için ortak hareket etme kararı alan diğer üç eyaletteki Corona virüsü ve can kaybı da sayısı da şu şekilde:

California. : 23.679 vaka 692 can kaybı

Washington: 10.530 vaka 508 can kaybı

Oregon : 1.584 vaka 53 can kaybı

XS
SM
MD
LG