Erişilebilirlik

Alternatif Enerji Geleceğin Çözümü


Alternatif Enerji Geleceğin Çözümü

Meksika Körfezi’ndeki petrol felaketi, petrol ve diğer fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltma ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelme çabalarını arttırdı. Gerek ulaşım, gerekse elektrik ihtiyacının alternatif kaynaklardan karşılanması eğilimi de giderek artıyor. Büyük petrol şirketleri bile rüzgar tirbünleri ve güneş panellerini yeşil enerji girişimlerinin birer parçası olarak sunmaya başladı. Ancak enerji uzmanı Robert Bryce, yakın gelecek için gereken temiz enerji kaynaklarının rüzgar ve güneşten elde edilemeyeceğini söylüyor. Amerika’nın Sesi, Robert Bryce’ı Texas eyaletinin Austin kentindeki evinde ziyaret etti ve enerji sorunu hakkındaki görüşlerini aldı.

Enerji uzmanı Robert Bryce Austin’deki evinde ailesinin tükettiği elektrik enerjisiinin üçte birini çatıdaki güneş panellerinden elde ediyor. Ancak uzman güneş enerjisinin artan enerji talebini karşılayamayacağı görüşünde:

"Güneş enerjisinin kapasitesi konusunda gerçekçi olmamız gerekiyor. Güneşten her zaman enerji elde edilemiyor. Geleneksel elektriğe kıyasla da oldukça pahalı."

Bryce, ‘Enerji Açlığı’ adlı yeni kitabında, istatistiklere, temel fiziğe ve matematiğe dayanarak, en çok teşvik edilen yenilenebilir ve alternatif enerji türleri olan rüzgar ve güneş enerjisinin çok pahalı ve verimsiz olduğunu kaydediyor. Örneğin uzman, bir rüzgar tirbününün güç yoğunluğunu, bir doğalgaz kuyusunun güç yoğunluğuyla karşılaştırıyor ve her iki enerji kaynağı için gereken arazi miktarını temel alarak şu sonuca varıyor:

"Bir rüzgar türbininin güç yoğunluğu, metrekare başına bir ila bir virgül iki watt’tır. Bunu doğalgaz kuyusuyla karşılaştırırsak doğalgaz kuyusunun metrekare başına 28 watt güç yoğunluğuna sahip olduğunu görürüz. Doğalgaz kuyusundan elde ettiğiniz güç yoğunluğu, rüzgar tirbününden elde ettiğinizin 20 katıdır."

Amerika’daki enerji tartışmalarında en ön plana çıkan konulardan biri ithal petrole olan bağımlılık. Ancak Bryce, ‘Enerji Açlığı’ kitabında, rüzgar jeneratörlerinde dünyada çok nadir bulunan neodimium gibi elementlere ihtiyaç olduğunu ve bu elementlerin rezervlerinin yüzde 95‘inin sadece Çin’de bulunduğunu belirtiyor:

"Bu durumda küresel petrol pazarına olan bağımlılıktan, bir diğer tür bağımlılığa, yani Çin’in dünyadaki tüm pazarı elinde tuttuğu nadir bulunan elementlere olan bağımlılığa geçeceğiz. Hidrokarbonlar her zaman kullanılacak. Kullandığımız her 10 ünite enerjinin dokuz ünitesi hidrokarbonlardan elde ediliyor. Bu durum devam edecek. Ayrıca yeşil enerjinin verimli olduğu konusundaki birçok iddia da sadece iddiadır, gerçek değil."

Bryce, enerji konusuna gerçekçi yaklaşılması gerektiğini söylüyor. Uzman, dünyada şu anda kullanılan fosil yakıtlara denk olacak alternatif enerji kaynakları için 23 Suudi Arabistan’a ihtiyaç olduğunu belirtiyor:

"Mevcut enerji kaynaklarını yerine kullanacağımız enerji konusundaki iddialar gerçeği yansıtmıyor. İnsanlar bu sorunun ne kadar büyük olduğunu unutuveriyor."

Doğalgazın Amerika’da şu andaki en ucuz, en çok bulunan ve en temiz enerji kaynağı olduğunu söyleyen Bryce, gelecek için en olumlu enerji kaynağının nükleer enerji olduğunu kaydediyor:

"Doğalgaz ve nükleer enerji, gelecekte kullanılacak en iyi enerji kaynaklarıdır. Bunun nedeni, bu iki kaynağın, ihtiyacımız olan miktarda enerjiyi sağlayabilmesi ve düşük maliyetli olmalarıdır."

Robert Bryce, yapılacak araştırmalarla uzak gelecek için yeni enerji kaynakları sağlanabileceğini umuyor. Uzman, gereken hesapların yapılarak mevcut enerji politikasının gerçekçi şekilde ele alınmasını istiyor.

XS
SM
MD
LG