Erişilebilirlik

Almanya'ya Göçün 50'inci Yıldönümü


Almanya'ya Göçün 50'inci Yıldönümü

30 Ekim 1961 Türkiye’den başka ülkelere işçi göçünün resmi başlangıcı olarak kabul ediliyor. Bu tarihte, Türkiye ile Almanya arasında İşgücü Anlaşması imzalanırken, ondan sonraki dönemde İstanbul’daki Sirkeci Garı’ndan yollara düşen veya o zamanki adıyle Yeşilköy Havalimanı’ndan kalkan uçaklarla Almanya ve diğer ülkelere giden onbinlerce, yüzbinlerce işçinin göç serüveni üzerinden 50 yıl geçti.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın verilerine göre Türkiye dışında çalışan ve yaşanan Türkiye kökenli göçmenlerin sayısı 5 milyon civarında. Bunların 3 milyona yakını Almanya’da yaşıyor. Almanya’da göçün 50. yılı ile çok sayıda etkinlik ve toplantı yapılıyor. Bunların doruk noktası Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 1 ve 2 Kasım tarihlerinde Berlin’e düzenlemeyi planladığı gezi olacak, Erdoğan Alman Başbakanı Angela Merkel’le birlikte ‘Göç Sempozyumuna’ katılacak.

Göçün 50. yılı kutlanırken, geçen yarım yüzyılın muhasebesi de yapılıyor. Bu bağlamda genelde Almanya’da Türk göçmenlerle ilgili uyum tartışmalarının sürmesi ve sürtüşmelerin gündeme getirilmesini eleştiren araştırmacı-yazar Gültekin Emre, 50 yıllık göç sürecinde olumlu yanların ağır bastığı görüşünde.

Geride kalan 50 yılda Türkiye’den Almanya’ya gelenlerin toplam sayısı, geri dönmüş olanlarla birlikte 6 milyonu geçiyor. Gültekin Emre, Almanya’daki Türk varlığının Alman toplumu ve yaşam kültürünü değiştirdiğini belirtiyor.

Göç konusunda çeşitli kitapları olan ve kendisi de 30 yılı aşkın bir süredir Berlin’de yaşayan Gültekin Emre, Türklerin iddaa edildiği gibi uyum sorunu olmadığını, ancak geldikleri ülke Türkiye ile bağlarını sürdürmelerinin Alman kamuoyu tarafından doğru anlaşılmadığını savunuyor.

Gültekin Emre’ye göre, 50 yıllık göç sürecinde Almanya dışında yaşayan göçmen Türkler birlikte yaşadıkları toplumlara daha açık, Almanya’dakiler ise kısmen kendi içlerine kapanarak hata yaptılar.

Türk işgücü göçünün 50'inci yılı vesilesiyle düzenlenecek etkinlikler çerçevesinde işçileri Almanya'ya götüren İstanbul Ekspress’i bir kez daha yola çıkacak.

Trenin 26 Ekim’de Sirkeci garından Münih tren istasyonuna yapacağı bu sefere o dönemlerde Almanya'ya gelen birinci nesil Türkler de davet edildi.

XS
SM
MD
LG